Perdeler evlerimizin şık görünmesini sağlayan en önemli parçalarından birisidir. Evin içerisinde bulunan eşyalar ile dizayn edilmektedir. Bu sebepten dolayı eşyalar ile perdeleri kombinleme oldukça önemli bir konudur. Perdelerin evlerde uyum sağlamasının ardından temizlik aşaması da son derece önemlidir. Peki perde yıkama nasıl yapılmaktadır?

Perdeler genellikle hassas bir yapıya sahiptir. Bu sebepten dolayı yıkama işlemi sırasında aynı hassasiyetin korunmasına dikkat edilmelidir. 

Çamaşır Makinesinde Perde Yıkama

Perdeler bahar aylarının gelmesinin ardından temizlenme işlemine girmiştir. Temizlik yapılırken perdeler yıkanır. Fakat perde yıkama işleminde temizlenmeyebilir. Bunun sebebi ise perdelerin yıkama esnasında doğru programı ayarlanmaması ve doğru derecenin ayarlanmamasıdır. Perdelerin istenilen şekilde yıkanabilmesi için istenilen programa ve dereceye dikkat edilmesi gerekmektedir. 

Perde çamaşır makinesinde hassas programda yıkanmalıdır. Fakat her makinede bu program bulunmayabilir. Hassas yıkama veya elde yıkama programının bulunmaması durumunda sentetik yıkama ayarı kullanılmaktadır. Makinenizin ayarını 30 derece yapıp devir ayarını 400 yapmanız gerekmektedir. 

Perde yıkama işlemi elde olacaksa bunun için banyolarda bulunan küvetlerden yardım alınmalıdır. Fakat yıkama esnasında kesinlikle sıcak su kullanılmaması gerekmektedir. 

Perdelerin yıkama işlemi bittikten sonra hemen makineden çıkartılması gerekmektedir. Bunun sebebi ise kırışıklığı önlemektir. 

Tül perdeler hassas yıkama özelliğine sahiptir. Bu sebepten dolayı çamaşır makinesinde yıkanırken her zaman düşük sıcaklıkta yıkanması gerekmektedir. Bunun sebebi ise perdelerin zarar görmemesi ve aynı zamanda deforme olmamasını sağlamaktır. 

Perde temizleme işlemini büyük depolu makinelerde yıkamak daha kolaydır. Bunun sebebi ise evinizde sadece bir perde yıkamanızdır.  Bu durum hem deterjandan hem de elektrikten tasarruf etmenize yardımcı olacaktır. 

Perdeyi çamaşır makinenizde yıkarken yavaş sıkma ve soğuk yıkamayı tercih etmelisiniz. Tül perdelerin yıkanmasında kullanılan derece 40 olması gerekmektedir. Yıkama esnasında kullanılan deterjanların ve yumuşatıcıların kaliteli olmasına dikkat etmelisiniz. Çamaşır makinesinde perdeler hafif malzemeler ile daha etkili bir temizlik göstermektedir. Bunun yanında yıkama esnasında kullanılan malzemelerin kalitesi ve doğru kullanımı da önemlidir. Perdeler hassas pamuklu yıkama yaptırmanız durumunda büzülebilmektedir. Perde yıkama işleminden önce perdelerde bulunan yıkama talimatına dikkat etmeniz gerekmektedir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

HEMEN ARA