Çamaşır Makinesinde Çamaşırların Kırışık Çıkması sebeplerini inceleyelim.

Günlük hayatımızda işlerimizi oldukça kolaylaştıran çamaşır makinesi çamaşırları kırışık çıkartabiliyor. Çamaşırlarımızı temizleme işleminde bize oldukça faydası vardır. Gelişmiş olan teknoloji ile birlikte çamaşır makinelerinde de oldukça ilerleme olmuştur. Fakat çamaşır makinelerinde bazı sorunları bulunmaktadır. Bu sebeplerden bazıları su kaçırma, su almama ve çamaşırların kırışık çıkması olaylarıdır.

Çamaşır makinesinde yıkanan çamaşırların kırışık olması oldukça büyük bir sorundur. Bunun esas temeli cihazlardaki parçadır. Bir diğeri ise çamaşır makinesinin tamburuna aşırı çamaşır yüklenmiş olmasıdır. Pamuklu iplik ile üretilmiş çamaşırların makineye az yükleme yapılması gerekmektedir. Aşırı yükleme durumunuzda kırışıklık meydana gelebilir.

Çamaşırların kırışık çıkması için bir diğer sebep ise kullanılan programdır. Makineyi çalıştırmadan önce kullanma kılavuzunda bulunan bölümleri dikkatli bir şekilde kontrol etmeniz gerekmektedir. Üretilen çamaşır makineleri farklı imalatçılardan olduğu için kullanımında değişiklik görülmektedir. Bazı sıkma programları vardır. Bunlara bakılacak olursa;

  • Pamuklar: 1400
  • Minimum demir: 1200
  • Hassaslar: 600
  • Yünlüler: 1200
  • İpek: 400

Çamaşırların Kırışık Çıkması Neden Olur?

Gömlekler: 600 gibi sıkma programları bulunmaktadır. Bu programlara bakılarak çalıştırılması durumunda kırışıklıklar azalmaktadır. Yukarıdaki tabloda gösterilen programların tam sıkma yapmaması gerekmektedir. Bu durumda kırışıklık seviyesinin azalmasına yardımcı olacaktır.

Çamaşır makinesinin sebep olduğu kırışıklığın bir diğer sebebi ise sıcak suda çamaşırların bekletilmesidir. Durulama suyunun sıcak su ile yapılıyor olması çamaşırların kırışık çıkması işlemine neden olmaktadır. Bu durum çok sık olmasa da karşılaşılan bir durumdur. Suyun hortumlarını yanlış bağlaması sonucunda bu durum ortaya çıkmaktadır. Bu durumda soğuk su sıcak su vanasına, sıcak su ise soğuk su vanasına gitmektedir.

Çamaşır yıkama işleminde kırışıklığın bir başka sebebi ise yıkama sıcaklığının neden olduğu kırışıklıktır. Çamaşır yıkama işleminde çok sıcak su ile çamaşır yıkama işlemi olursa kırışıklık olacaktır. Böylelikle pamuklu kumaşlarda yıkama işleminde düşük su seviyesini kullanarak yıkama işlemini yapabilirsiniz. Kolay kırışan çamaşırlarda ise yıkama sırasında hassas yıkama programını kullanabilirsiniz.

Çamaşırların yıkama işlemi sona erdikten itibaren makineden hemen çıkartmanız gerekmektedir. Bu durum çamaşırların kırışmasını büyük ölçüde engelleyecektir. Aynı zamanda yıkama anında kısa program ile çalıştırmak da kırışıklığı engeller.

Müşteri hizmetlerimizle irtibata geçerek daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Kombi arızaları için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

HEMEN ARA