Çamaşır makinesinde giyilen kıyafetlerin yıkama sırasında kullanılan sembollerin anlamını bilmek önemlidir. Kullanılan tekstil ürünlerinin etiketlerinde yıkama talimatları bulunmaktadır.  Kıyafetlerinizi ilk günkü gibi kullanmak istiyorsanız çamaşır makinesi yıkama sembolleri dikkat edilmelidir. Çünkü yıkama işlemine başlamadan önce çamaşırlarınız yıkama talimatlarına göre, kumaşlarına göre ve rengine göre ayırmanız gerekmektedir. 

Çamaşır makinelerinde kullanılan semboller dünya genelinde aynı anlama gelmektedir. Ancak bazı ülkelerin kendilerine göre yıkama talimatı bulunabilir. 

Çamaşır Makinesi Yıkama Sembolleri Nelerdir?

Çamaşır makinesi yıkama sembolleri ve talimatlarını anlamanız biraz zor olabilir. Bu durum kıyafet etiketlerinde de geçerlidir. Kullanılan her sembolün ayrı bir anlamı bulunmaktadır. Bu sembollerin anlamlarına bakıldığında;

  • Yıkama sembolü; çamaşır makinesinde normal yıkanabileceğini belirtmektedir. Çamaşır makinesinde deterjan, su veya sabun kullanarak yıkama işleminin gerçekleşebileceğini anlatmaktadır.
  •  30 derece sembolü; kıyafet çamaşır makinesinde 30 derece de ve soğuk su ile yıkanmalıdır anlamına gelmektedir. Yıkama işlemi sırasında suyun sıcaklığı 30 dereceyi geçmemesi gerekmektedir.
  • 40 derece sembolü; kıyafeti yıkamaya başlama ısısının 40 derece olacağını bildiren semboldür. Aynı zamanda suyun sıcaklığının 40 dereceyi aşmaması belirtilmiştir.
  • 60 derece sembolü; çamaşır makinesinde kıyafet yıkama işleminin su ısısı 60 derece olması gerektiğini bildirir. Yıkama esnasında sıcaklığın 60 dereceyi geçmemesi söylenmektedir.
  • 95 derece sembolü; yıkama işleminin başlangıç ısısı 95 derece olması gerektiğini bildirmektedir. Kullanılan suyun sıcak olması önemlidir. 
  • Ütü gerekmez sembolü; çamaşır makinesinde yıkanan kıyafetlerin düşük ısıda yıkandığını belirtmektedir. Ütü gerekmiyor ayarı sıkma işleminin düşük devirde gerçekleştiği programdır. 
  • Narin sembolü; çamaşır makinesinde yıkanan kıyafetlerin narin veya hassas yıkama özelliğine göre yıkanması anlamına gelmektedir. Bu programda çamaşır makinesi nazik ve yumuşak hareketlerle yıkama işlemini gerçekleştirmektedir. Aynı zamanda hassas olan kıyafetleri yıkamakta kullanılmaktadır. 
  • Elde yıkama sembolü; bu programı ayarladığınız zaman çamaşırlar sabun veya deterjan ile nazik bir şekilde yıkama işlemini gerçekleştirmesidir. Elde yıkama özelliğine sahiptir.
  • Makinede yıkanmaz sembolü; kıyafetin çamaşır yıkama işleminin gerçekleşmeyeceğini belirtmek için kullanılmaktadır. Bu sembol genelde kuru temizleme yapılması gereken kıyafetler için uygulanmaktadır. Kıyafetin etiketinde makinede yıkanamaz sembolünün ardından kuru temizleme yapılması gerektiğini anlatmaktadır. Son olarak çamaşır makinesi yıkama sembolleri yazısına da göz attık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

HEMEN ARA