Çamaşır Makinesi Ne Kadar Su Kullanıyor? merak ediyorsanız aşağıdaki yazımıza göz atın.

Otomatik çamaşır makinesi kirli olan çamaşırları yıkayıp durulayarak ev hanımlarının zamanından tasarruf etmesine oldukça yardımcı olmaktadır. Bu zamanlarda sevdiklerinizle birlikte zaman geçirmeniz veya çocuğunuz ile birlikte bir şeyler yapmanız için oldukça önemlidir. Modern teknoloji ile üretilen çamaşır makineleri ortalama 40 ile 80 litre su tüketimi yapmaktadır. Yani bu oran 60 litredir. Eğer makinenizin arızası var ise bu durum daha fazla olacaktır. Makinelerin modeli ne kadar yeni olursa su tüketimi de o kadar az olmaktadır.

Çamaşır Makinesi Su Kullanımı

Çamaşır yıkama işlemi bir ailede oldukça su tüketiminin yoğun olduğu bölümdür. Ortalama 4 kişilik bir ailede su tüketimi oranın %15’lik bir kısmını oluşturmaktadır. Bazı durumlarda çamaşır makineleri gereğinden fazla su harcayabilir. Buda ay sonunda gelen faturanıza olumsuz yansıyacaktır. Çamaşır makinesi için tüketmiş olduğu suyun hacmini belirleyen faktörler vardır. Bu faktörlere bakıldığı zaman;

  • Çamaşır makinesinin su tüketiminde rolü vardır. Yeni üretilen çamaşır makinelerinde su tasarruflu programlar yapılmıştır. Yeni bir makine aldığınız zaman bu programa dikkat etmeniz gerekmektedir.
  • Çamaşır makinesi tamburuna mümkün olunandan fazla çamaşır yükleme işlemi yapmanız su tüketiminde oldukça etkilidir. Ayrıca tambur dolmadan sık sık yıkama işlemi gerçekleştirmeniz su tüketimi oranını arttıracaktır. 
  • Çamaşır makinenizin bağlantısında ve makinenizde sorun olduğu zaman su tüketimi artışı olabilmektedir. Makinenizin giriş valfı arızalı olduğunda makine kapalı olması durumunda dahi tankın içerisine su pompalama işlemine devam edecektir. 
  • Çamaşır makinenizde üretici firma ortalama bir su pompalama programını makinenize yüklemiştir. Fakat siz her yıkamada yoğun su programını seçerseniz su tüketimde oldukça artış görülecektir. 
  • Çamaşır makinesinin su tüketiminde en önemli olan seçilen programdır. Program yıkama işlemini ne kadar erken sürede tamamlarsa su tasarrufu da sağlanmış olur. Makinelerdeki bu program hızlı yıkama olarak belirlenmiştir. 
  • Çamaşır makinesi tam yük ayarlı programı olsa dahi siz uygun yükte yükleme yapmanız gerekmektedir. Kıyafetlerin temizliğinde en etkili yol tam yüktür. Su ve enerji tasarrufu yapmak istiyorsanız çamaşır makinenizi yeni üretilen bir model ile değiştirmeniz gerekmektedir.

Müşteri hizmetlerimizi arayarak kafanıza takılan herhangi bir soruyu yöneltebilirsiniz.

Kombi arızaları için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

HEMEN ARA