Çamaşır makinesi deterjan gözünden su sızması oldukça karşılaşılan bir sorundur. Yani markası ne olursa olsun bu durum ile karşı karşıya kalınabilmektedir. Makinelerin deterjan gözünden su sızdırmasının bir çok sebebi bulunmaktadır. 

Çamaşır Makinesi Neden Su Sızdırır?

Çamaşır makinesi deterjan gözünden zaman zaman su sızabilmektedir. Bu sorunu bulmak için yıkama esnasında makinenin nasıl çalıştığına dikkat edilmesi gerekmektedir. Böylelikle su sızma işlemi doldururken mi gerçekleşiyor, su alma işleminde mi gerçekleşiyor, dönme işleminde mi gerçekleşiyor bunları iyi bir şekilde gözlemlemeniz gerekmektedir.

Deterjan gözünden su sızma işleminin bir çok sebebi olabilmektedir. Bunların başında su basıncı gelmektedir. Su basıncının yüksek olduğuna eminseniz yıkama suyunun düz olduğundan emin olmanız gerekmektedir. 

Deterjan gözünde deterjan kanadı varsa dikkat emeniz gerekmektedir. Sonuç olarak kullanmış olduğunuz deterjanın tambura akmasını engelleyebilir. 

Suyun aktığı kanallarda tıkanıklık meydana gelmiş olabilmektedir. Bu tıkanıklık balçık veya yağ birikmesi olabilmektedir. Bu sebepten dolayı püskürtme şeklinde su doldurulmaktadır. 

Çekmecenin alt kısmında bulunan deterjanın çözünmemiş halde olması su sızdırmasına neden olabilmektedir. Bu durumu görebilmek için deterjan gözünü çıkartmanız gerekmektedir. Deterjan ya da sabun birikintisi gördüğünüz anda deterjan dispenserini kontrol etmelisiniz.

Bazı çamaşır makinesi su dağıtıcı bölümünden küvete giren kısım tıkandığı anda deterjan gözünden su sızıntısı gerçekleşebilmektedir.

Çamaşır makinesinin aşırı şekilde doldurulmasından dolayı da deterjan gözünden su sızıntısı meydana gelmektedir.

Su Sızdırmasının Diğer Sebepleri

Çamaşır makinesinin deterjan gözünden su sızdırmasının bir diğer sebebi ise yanlı göz deterjan gözü kullanımıdır. Gereğinden fazla deterjan koymak ve yanlış göze yanlış deterjanı koymak su sızdırmasına neden olmaktadır. Gereğinden fazla deterjan konulması durumunda deterjan çözülmemektedir. Bu durum ise borunun tıkanmasına ve suyun deterjan gözünden çıkmasına neden olmaktadır. Bu durumu engellemek için deterjanı kaliteli ve kararında kullanmak gerekmektedir. 

Çamaşır makinesi bulunan taşıyıcı ayakların dengesiz olması da deterjan gözünden su sızmasına neden olmaktadır. Bunu engellemek için taşıyıcı ayakların dengede olması gerekmektedir. 

Deterjan gözü makineye tam oturmamasından dolayı su sızıntısı olabilmektedir. Engellemek için çekmece yerinden çıkartılıp etrafı güzel bir şekilde temizlenmelidir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

HEMEN ARA