Evlerimiz için aldığımız ilk beyaz eşya buzdolabıdır. Mutfağımızda tencere yemeklerini tükettiğimiz için buzdolabı olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır. Yiyeceklerimizi ve içeceklerimizi uzun süre saklamanın tek yolu da buzdolabı sahibi olmaktır. Son dönemlerde artık insanlara buzdolabı yeterli gelmemektedir. Bunun yanına ek olarak derin dondurucular alıyorlar. Hayatımıza büyük katkı sağlayan buzdolabının ne kadar enerji tükettiği konusunda bilgimiz yok denecek kadar azdır. Buzdolabı aylık elektrik tüketimi bazı faktörler rol oynamaktadır. Kısaca bunlara bakılacak olursak;

Hava sıcaklığının etkisine bakıldığında buzdolabının bulunduğu ortam birimde ne kadar enerji tükettiğinin ana göstergesidir.  Buzdolabının bulunduğu ortamdaki sıcaklık on altı veya on yedi dereceye düşürülmesi tüketim açısından harcamaları oldukça azaltmıştır. Buzdolabı eğer otuz derecenin üstüne çıkan bir mutfakta yer alıyor ise enerji tüketimi iki katına çıkmaktadır. Ayrıca buzdolabının ankastre, fırın, bulaşık makinesi gibi ısı yayan cihazların yanında konumlandırılmaması gerekir. Doğrudan güneş ışığına maruz kalmaması gerekmektedir.

Buzdolabı Aylık Elektrik Tüketimi

Buzdolabı aylık elektrik tüketimi yukarıda saydığımız nedenlere bağlıdır. Ayrıca bir diğer etki de buzdolabı kompresörüdür. Buzdolabının kapağı kullanıcı tarafından devamlı açıp kapatılıyor ise bu da enerji tüketimini oldukça arttırır. Cihazın kapısının açılması ile içerisinde bulunan ısı provoke edilmektedir. Buzdolabı eski haline dönmek için daha fazla çalışmaktadır.

Buzdolabı aylık elektrik tüketimi miktar olarak etkileyen bir diğer nokta ise hangi sınıf olduğudur. A enerji sınıfına ait bir buzdolabı B sınıfına ait buzdolabına göre %23 daha az miktarda enerji tüketimi yapmaktadır. Enerji sınıfı oldukça önemlidir. A+ sınıfına ait bir buzdolabı ise A sınıfı buzdolabına göre %23 daha az bir enerji tüketimi sağlamaktadır. A+ sınıfına ait bir buzdolabının elektrik tüketim miktarı 44W güce sahip olan bir ampulün harcadığı enerji kadardır.

Buzdolabının arka kısmında yer alan ızgaralar her yıl temizlenmesi gerekmektedir. Izgara bölümünün tozlanmaması da önemlidir. Bu durum aylık harcanan elektrik miktarına etkileyebilmektedir.

Buzdolabı ile duvarın arasında 10cm kadar bir boşluk olması önemlidir. Buzdolabı dışarıdan hava alıp dışarıya hava veren bir elektrikli alettir. Dolayısıyla hava sirkülasyonuna engel olacak bir durum olmaması oldukça önemlidir. Bunların yanında üzerine örtü örtmekte enerji tüketimini arttırmaktadır.

Aklınıza takılan herhangi bir şey olursa müşteri hizmetlerimizi aramaktan çekinmeyiniz.

Kombi arızalarımız için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

HEMEN ARA