Çamaşır makinesinde renkli giysi nasıl yıkanır? Sorusunu birçoğumuz merak etmişizdir. Renkli çamaşırlar, koyu renkli ya da beyaz giysilerden daha hızlı canlılığını kaybeder. Ancak dikkatle ve özenle yıkarsanız, renkli giysilerinizin daha uzun süre parlak kalmasını sağlayabilirsiniz. Günlük temizlik işlemleri içinde belki de en çok hata yapılananlardan biri çamaşır yıkamadır. Çamaşır yıkamanın püf noktalarının bilinmesiyle sorunsuz gerçekleştirilen bir süreç ortaya çıkarılır. Çamaşır Makinesinde Renkli Giysi Nasıl Yıkanır? Sorusuna birlikte yanıt arayalım.

Çamaşır Makinesinde Renkli Giysi Yıkama Önerileri

  • Çamaşır makinesinde renkli giysi nasıl yıkanır? İlk olarak çamaşırları yıkamadan önce gruplara ayırın. Çamaşırlarınızı öncelikle renklerine, kullanılan kumaş çeşidine ve yıkama önerilerine göre gruplara ayırdıktan sonra yıkama işlemine geçin.
  • Yıkamayı planladığınız çamaşırları beyazlar, açık renkliler, renkliler ve koyu renkliler olarak gruplara ayırmanız uygundur. Bu gruplama sayesinde farklı renklere sahip giysilerinizin birbirlerinin renklerini bozmasını engellersiniz.
  • Renkli çamaşırlar genel olarak 40°, 30° ve soğuk su ile yıkanabilir. Ancak hangi sıcaklığa göre yıkama yapacağınıza net bir şekilde karar vermek için her bir grup içinde yer alan kıyafetlerin etiketlerini kontrol etmelisiniz. Eğer aralarında derece farklılıkları varsa aynı anda yıkamayı düşündüğünüz çamaşırlar arasında en düşük olan sıcaklığı tercih etmelisiniz.
  • Çamaşır makinesinde program seçimi yaparken giysilerinizin etiketlerinden yararlanabilirsiniz. Çamaşırlarınızı etiketlerine göre gruplara ayırdıktan sonra su sıcaklığını ve çamaşır makinesinin sıkma devrini kumaş yapısına uygun olacak şekilde ayarlamalısınız. Renkli çamaşırlarınızın renk kaybını önleyecek ve kumaş dokusunun da zarar görmesine engel olacak programları tercih edebilirsiniz.
  • Bir giysiyi ilk defa yıkıyorsanız ve renk verme ihtimali olduğunu düşünüyorsanız, diğer çamaşırlarınızı riske atmamalısınız. Yıkama önerileri doğrultusunda tek başına yıkamalısınız. 
  • Leke çıkarıcıları kullanırken mutlaka talimatları dikkate alın. Birçok leke çıkarıcı, yanlış kullanım sebebi ile de çamaşırların renklerini değiştirebilir. Leke çıkarıcı satın alırken içeriğini ve kullanım talimatlarını dikkatlice inceleyin. Renkli çamaşırlara uygun olduğundan emin olduktan sonra satın alın. Aldığınız leke çıkarıcıyı talimatları takip ederek, lekeli bölgeye uygulayın. Mümkün olduğunca talimatlara uygun hareket etmeniz, renkli giysi renklerini korumasını sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

HEMEN ARA