Mikrodalgaya Hangi Plastikler Koymak Güvenli Olur?

Mikrodalgalar çok pratik bir mutfak aletidir. Yaklaşık bir 60 sene öncesinde mutfakta yemek pişirmek için bir alternatif oluşturmuştur. Mikrodalgada normal sürenin onda biri kadar bir zamanda buzlu olan et çözülebilmektedir. Fakat böyle hızlı bir gücü kullanmak oldukça dikkat gerektirir. Mikrodalga kullanılırken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar bulunmaktadır. Sağlığınız için ve güvenliğiniz için bu bilgiler oldukça önemlidir.

Mikrodalgada her kap kullanılmamalıdır. Kullanım sırasında kabın alt tarafında işaret olup olmadığına dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu işaret mikrodalganın şeklini ve 300-400 dereceye dayanıklı olduğunu gösteren bir işarettir.

Mikrodalga Hangi Plastikler Kullanılmalı?

Polistiren olan kaplar mikrodalga için uygun değildir. Aynı zamanda sıcak içecekler ve yiyecekler içinde uygun değildir. Bu kaplar sadece soğuk içecekler için kullanılmaktadır. Mikrodalga da bu işaretlerden herhangi birisi yok ise plastik kaplar kesinlikle kullanılmamalıdır. Isıtılması durumunda kalitesiz olan plastik zararlı maddelere ayrışmaya başlamaktadır.

Mikrodalga için hangi kaplar kullanmak güvenlidir. Bunlara bakacak olursak;

  • Yoğurt kapları; yoğurt kapları tek kullanımlık kaplardır. Aynı zamanda bu kaplar ısıtılma işlemi yapmak içinde uygun değildir. Eriyebileceği için kimyasal salgılayabilir. 
  • Ekmek sepeti; kısa zamanlı ısınmalar için mikrodalgaya dayanıklı olabilmektedir. Bazı çörekleri ısıtma işlemi sırasında kullanılırsa 20 sn kadar bir sürede ısınma işlemini gerçekleştirir. Fakat dikkat edilmesi gereken bir nokta da çörek ile sepet arasına bir peçete konulmalıdır. Isınma esnasında oluşacak nem sepet yerine peçete tarafından çekilmiş olur. 
  • Kağıt poşet; mikrodalganın içerisine ısıtma esnasında kağıt poşet, gazete ve plastik torba gibi ürünler kesinlikle konulmamalıdır. Bunlar ısınma esnasında yoğun sıcaktan dolayı yangın çıkartabilir. Aynı zamanda zehirli gazda yaymaktadır.
  • Karton kutu; mikrodalganın yüksek ısısına daha dayanıklıdır. Yiyecekleri yeniden ısıtma esnasında oldukça kullanışlıdır.
  • Tek kullanımlık metal kaplar; mikrodalgada ısınma esnasında uzak durması gereken en önemli malzemelerden birisi metal kaplardır. 
  • Ateşe dayanıklı cam; ateşe dayanıklı, ısıya dayanıklı ölçme kaplarını mikrodalgada ısınma esnasında kullanabilirsiniz. 
  • Metal kaplama; tabaklarda ve bardakların üzerlerinde gümüş veya altın kaplamalar ısıya karşı reaksiyon gösterebilmektedir. Bu durum mikrodalga ve yiyeceklere zarar verebilmektedir.

Müşteri hizmetlerimizi arayarak konu ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kombi arızalarınız için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

HEMEN ARA