Mikrodalga kansere neden olur mu sorusuna gelirsek, mikrodalgalar suyu çok iyi bir şekilde ısıtır. İnsan vücudunun çoğunluğu da sudan oluştuğu için etkilenmektedir. Birçok bilim adamı mikrodalga fırının kalp ve damar rahatsızlıklarına yol açtığını savunmaktadır. Mikrodalga fırınlar ısıtma işlemi sırasında plastik kaplardan ve paketlerden sızabilen kanserojen etkenler sayesinde bu riski arttırmaktadır. İsviçre’de yapılan bir araştırma sonucu sürekli olarak mikrodalga da pişen yemekleri tüketmesinden dolayı kan hücrelerinde azalma olduğu görülmüştür. Aynı zamanda kolesterolleri de arttırmaktadır. Vücuttaki bu tür değişimler oldukça ciddi bir durumdur.

Mikrodalga Kansere Neden Olur Mu?

Araştırmalar sonucunda mikrodalga fırının güvenli olup olmadığına dair şu sonuçlara ulaşılmıştır. Mikrodalgada süt ve tahıl tanelerinin bir kısmını kanserojen maddelere dönüştürdüğü ortaya konulmuştur.

Dondurulmuş halde bulunan meyvelerin mikrodalgada çözülmesi sırasında glukozit ve galaktosid içeren fraksiyonlarını kanser hücrelerine dönüştürdüğü çıkmıştır. Dondurulmuş veya çiğ halde bulunan besinlerin mikrodalga içerisinde çözülmesi sonucunda içerisinde kanserojen maddeler oluşturduğu ortaya konmuştur.

Konu hakkında birçok şehir efsanesi de söylenmektedir. Üretici firmalar farklı açıklamalar yaparken, toplumda yayılan tuhaf, kulaktan dolma bilgilerde dolaşmaktadır. Bizim tavsiyemiz cihazı bilimin ışığında en doğru şekilde kullanarak riski en aza indirmenizdir.

Yapılan bir başka araştırmaya göre insanlar yılda bir kredi kartı kadar plastik tüketiyor. Çağımızda fabrikasyon sistemler ile insanların ilişki kurmaması imkansız. Dolayısıyla sağlıksız, yanlış, paketli gıda ve kaplar ile tüketim kaçınılmazdır. Burada kişiye düşen bilinçli olmaktır.

İlave olarak da mikrodalga fırının kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Mikrodalga kansere engel olmak için bu hususlar dikkat edilmeli;

  • Mikrodalga boş bir şekilde çalıştırılmamalıdır. 
  • Herhangi bir sorun ile karşılaşıldığı zaman evde tamir edilmemelidir. 
  • Isıdan ve ıslak olan alanlardan uzak tutulması gerekmektedir.
  • Mikrodalga da ısıtma işlemi yaparken plastik olan malzemeler kullanılmaması gerekmektedir. Çünkü plastik malzemeler kanserojen maddeleri çekmektedir.
  • Melamin malzemeden üretilen kaplar mikrodalganın içerisine konulmamalıdır.
  • Mikrodalga kansere engel olmak için özel üretilen kaplar kullanılmalıdır.
  • Cihazın içerisinde metal bir (çatal, kaşık vs.) bir eşyanız bulunurken kesinlikle çalıştırmayınız.

Müşteri hizmetlerimizi arayarak konu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kombi arızalarınız için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

HEMEN ARA