Mikrodalga Bakımı Nasıl Yapılır? hep beraber bakalım.

Mutfak aletlerini en hijyenik şekilde kullanılması oldukça önemlidir. Mikrodalganın bakımı düşünüldüğünde çok zor gelebilmektedir. Fakat düzenli bir şekilde temizlik yapıldığında oldukça kolaydır. Düzenli bir şekilde temizlenen mikrodalga hem tasarruflu kullanım için hem de içerisinde mikro organizmaların oluşmasını engellemek için önemlidir. Mikrodalganın kapağını kapattığınız andan itibaren ne kadar kirli olduğunu unutabiliriz. Fakat yanmış yemek artıkları mikrodalganın içerisinde kıvılcım oluşmasına neden olabilir. Bu durum da mikrodalganın performansını olumsuz etkilemektedir. Mikrodalga bakımı nasıl yapılmalıdır? Sorusuna yanıt arayacağız.

Mikrodalganın içerisine koymuş olduğunuz yemeğin üzerini gevşek bir şekilde kapatabilirsiniz. Böylece yemeğin sıçramasını engellemiş olursunuz.

Mikrodalga Bakımı ve Aşamaları

Mikrodalganın içerisinde kullanacağınız kaplara dikkat etmeniz gerekmektedir. Kabın içerisinde bulunan buharın dışarıya çıkmasına izin veren kaplar kullanmalısınız. Böylece mikrodalganın içerisinde patlama oluşmasına engel olursunuz. Mikrodalga bakımı için ilk olarak buna dikkat edebilirsiniz.

Mikrodalganın içerisine dökülen sıvıyı hemen temizleyin. İçerisine asla metal, plastik ve tahta gibi malzemeler koymamalısınız.

Tüm bu işlemlerden sonra sıra mikrodalganın içerisine sıçrayan yemek artıklarını temizlemeniz gerekmektedir. Mikrodalga bakımı ise;

  • Mikrodalga temizliğinde buhar ile temizleme etkin bir temizlik yoludur. Bu yöntem genelde su dolu bir kabı mikrodalganın içerisine yerleştirmeniz yeterli olacaktır. Beyaz sirkeyi bir kabın içerisine yerleştirerek ısıtın. İçeride oluşan buhar mikrodalganın içerisindeki kirlerin rahat bir şekilde çıkmasına yardımcı olacaktır. 
  • Mikrodalganın içerisinde paslanmayı önlemek istiyorsanız mikrodalganın içini ve dışını sıcak beyaz sabunlu su ile temizleyebilirsiniz. 
  • Mikrodalganın hasar almasını önlemek için kapağını dikkatlice kapatmanız gerekmektedir. Kapağı kapatırken çarpmamaya özen göstermelisiniz. Mikrodalganın çalışma esnasında kapağının açık olması güvenlik sigortasının atmasına neden olabilecektir. 
  • Mikrodalga fırınını boş iken çalıştırmamaya özen göstermelisiniz. Boş iken çalıştırmak mikrodalganın aşırı ısınmasına neden olmaktadır. 
  • Mikrodalganı çalışma programını kullanırken daha önceden ayarlanmış programları kullanmanız gerekebilir. Bu durum mikrodalganın en verimli şekilde çalışmasına ayrıca enerji tasarrufuna yardımcı olacaktır. 
  • Mikrodalga bakımı için son olarak bazı elektronik eşyalarını değiştirmek mümkün olabilmektedir. Ampul, pikap ve kömür filtreleri oldukça uygun maliyetle değiştirilebilir. Mikrodalganızın içerisinden filtre kirliliği kötü kokuların oluşmasına neden olur. Mikrodalgada yüksek miktarda enerji yüklü olduğu için bu işlemleri yetkili kişi yapması daha uygundur.

Müşteri hizmetlerimizi arayarak konu ile ilgili detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Kombi arızalarınız için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

HEMEN ARA