Çamaşır kurutma makinesi teknolojinin de gelişmesi ile birçok değişiklik meydana gelmiştir. Genellikle çoğu kurutma makinelerinde yıkayıcı ve kurutucu gövdeleri yerine getirmek için klasik yöntemler kullanılmaktadır. İnsanlar mevcut olan düzenden dolayı daha teknolojik ve enerji tasarrufuna sahip olan çamaşır kurutma makinelerini tercih etmektedirler. Çamaşır kurutma makinelerinin araştırması yapıldığında pek çok yeni teknolojiye sahip olan kurutma makineleri bulunmaktadır. 

Çamaşır kurutma makinelerinde bacalı veya bacasız olarak çeşitler karşımıza çıkmaktadır. Bacasız çamaşır kurutma makineleri daha çok tercih edilmektedir. Bunun sebebi ise çeşitli faydalar bulunduğu için tercih edilmektedir. Kurutma makinesi pek nasıl olmalı?

Çamaşır Kurutma Makinesi Bacalı Ya da Bacasız Mı Olmalı?

Çamaşır kurutma makinesi evde bulunan elektronik aletlerin arasında en basit konumdadır. Fakat konderser olarak üretilmiş olan kurutma makinelerinden sonra bu durum tartışmasız hale gelmiştir. Çamaşır kurutma makinesi satın alınırken öncelikle bacalı veya konderser kurutma makineleri tercih edilmektedir. Bu çamaşır kurutma makinelerinin olumlu veya olumsuz yönler bulunmaktadır. Günümüzde konderser yani bacasız çamaşır kurutma makineleri daha çok tercih edilmektedir. 

Bacalı veya bacasız çamaşır kurutma makinesinin arasındaki farka bakılacak olunursa; hava tahliyesi bulunan çamaşır kurutma makineleri nemli havayı dairesel bir şekilde dışarıya atmasıdır. Bu işlem ise dışarıdan bir hava kiti sayesinde gerçekleşmektedir. 

Bacasız çamaşır kurutma makinesi ise nemli havayı bir odaya yönlendirmektedir. Böylece nemli hava suya dönüşür ve suyu tahliye edeceğiniz bir plastik kovaya ihtiyaç duyulmaktadır. Bu durum bazı kondansatörlü cihazlarda suyun kendi kendini tahliye etmesi mümkündür. 

Bacalı kurutma makinelerinde parçalara daha kolay ulaşmak mümkündür. Bacasız kurutma makinelerinde ise daha fazla parça bulunmaktadır. Bu parçalar düz bir şerit ve oldukça zor bir şerit olmaktadır. 

Bacalı kurutma makinelerinde ise temizleme işlemi sadece bir filtre bulunmaktadır. Bacasız kurutma makinelerinde ise birden fazla filtreler bulunmaktadır. Bu filtreler düzenli bir şekilde temizlenmesi gerekmektedir. Aynı zamanda su haznesinin de düzenli bir şekilde temizlenmesi gerekmektedir. Temizleme işlemi daha sonraya bırakıldığı zaman verimsiz hale gelebilir ve maliyet açısından oldukça fazla bir durum ortaya çıkmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

HEMEN ARA