Çamaşır makinesinde yıkanan giysilerin mis gibi kokmasını ve tertemiz olmasını kim istemez ki? Siz de kötü kokan çamaşır makinesi kokusu nasıl giderilir, sorusuna yanıt arıyorsanız ya da böyle bir beklenti içindeyseniz, çözüm yolları bulmanız gözünüzü korkutacak kadar zor değil. Birçok faktöre bağlı olarak zamanla çamaşır makinenizde kir ve bakteriler birikir. Bu biriken kir ve bakterilerin de makinenizde kötü kokulara sebep olması ne yazık ki çoğu zaman ne kaçınılmadır. Kötü kokan çamaşır makinesi kokusu nasıl giderilmektedir ve problem hakkında ne yapmanız gerekir? Bilmiyorsanız, gelin bu soruyu birlikte yanıtlayalım.

Kökü Kokan Çamaşır Makinesi Kokularını Engellemek İçin Neler Yapılmalıdır?

Deterjan kalıntıları, lastikte biriken kirler, küflenme ve nemden dolayı çamaşır makinelerinde kötü kokular meydana gelebilir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmak istemiyorsanız, kokuları birkaç basit yöntemle engelleme şansınız var. Peki, kötü kokan çamaşır makinesi kokusu nasıl giderilmektedir?

  • Öncelikle kireçli sulardan kurtulmanız gerekiyor. Çamaşırların temiz bir suda yıkanması oldukça önemli olduğu gibi bu uygulama makinenizi hem korur hem de bakteri oluşmasını engeller.
  • Çamaşır makinesine yıkama sırasında eklediğiniz deterjanın kalıntıları ve kir genellikle lastik kısmında birikir. Bu durum makine içerisinde kötü kokuların oluşmasına neden olabilir. Bu sebeple makinenizin lastiğinin temiz olması için düzenli olarak kontrollerinizi yapmalısınız.
  • Deterjan gözünün temiz kalması diğer önemli faktörlerdendir. Çünkü toz deterjan tercih edildiğinde bir süre sonra artıklar ortaya çıkar ve istenmeyen kokular oluşabilir. Bir kaba sıcak su ve sirke ekleyin. Temiz bir bezi bu suda ıslatın ve deterjan gözünü sıklıkla temizleyin.
  • Makinenizde yer alan deterjan gözüne bir miktar tuz, karbonat ve sirke ekleyin. Yüksek sıcaklıkta ve boş olarak çalıştırın. Daha sonrasında kalıntıları temizlemek için tekrar sıcak olarak boş yıkamanız iç temizlik için önemlidir. İşlem sona erdiğinde çamaşır makinenizin kapağını açıp mutlaka havalandırın.
  • Kötü kokan çamaşır makinesi için tekrar oluşmasını engellemek de oldukça önemlidir. Bunun için yapılması gerekenlerden biri de tamburun kuru tutulmasıdır. Tamburda nem kalmaması için her yıkamadan sonra makine kapağını bir süre açık bırakarak havalandırmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

HEMEN ARA