Konveksiyonlu Mikrodalga Fırın Nedir? Çalışma prensibini tanıyalım.

Mikrodalga fırınlar hemen hemen her evin köşesinde duran bir elektronik alettir. Mikrodalgayı yiyecekleri ısıtmak ve buzunu çözdürme işleminde kullanmaktayız. Şimdi konveksiyonlu mikrodalga fırını reklamlar bize sunmaktadır. Bu mikrodalga fırında ızgara ve birçok özellik bulunmaktadır.

Konveksiyon demek havanın eşit bir şekilde ısınmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda odanın içerisinde eşit bir şekilde yayılmasını sağlamaktadır. Odanın içerisine yerleştirilmiş fanlar sayesinde ısı eşit şekilde dağılmaktadır. Böylece yemekler eşit bir şekilde ısınma işlemi görmüş olur. Konveksiyonlu bir mikrodalga fırın tam teşekküllü bir fırın olarak kabul edilmektedir.

Mikrodalganın içerisinde bulunan konveksiyon sayesinde içerisinin 200 dereceye kadar ulaştığı bilinmektedir. Bu durumdan dolayı fırının aşırı ısınması söz konusu olabilir. Bu durumlarda korkulmamalıdır çünkü sıcaklık sensörleri fırında bulunmaktadır.

Konveksiyonlu Mikrodalga Fırın Kullanımı ve Ayarları

Konveksiyonlu mikrodalga ayarlanan sıcaklık değerine ulaşması sonucunda konvektörleri otomatik kapatmaktadır. Böyle bir mikrodalga fırında balık, tavuk kolay bir şekilde pişirilmektedir. İçerisinde bulunan rulolar sayesinde besinlerin eşit bir şekilde pişmesi sağlanmaktadır.

Konveksiyonlu bir fırında yiyeceklerin daha hızlı pişirilmesinin iki sebebi bulunmaktadır. Birinci sebebi mikrodalganın gücü ile konveksiyonun gücünün birleştirilmiş olmasıdır. İkinci bir durum ise zamanında mikrodalgayı ısıtmanızdır. Bu durumda enerji olarak daha az bir harcama yapmanıza yardımcı olacaktır. Birçok fırının içerisinde iki tane raf bulunmaktadır.  Böylece aynı anda iki tane besin pişirebilirsiniz.

Konveksiyonlu mikrodalga fırın yiyecekleri pişirme işlemi için fanı kullanmaktadır. Isıtma işlemi için ise radyo frekans enerjisini kullanmaktadır. Böylece besinler içten dışa doğru bir ısınma işlemi görmüş olurlar. Ayrıca besinlerin nemini de koruyarak daha lezzetli olmasını sağlamaktadır.

Konveksiyonel mikrodalgalar klasik fırınlara göre kızartma işlemini, buz çözme işlemini ve buharda pişirme işlemini gerçekleştirmektedir. Çok yönlü fonksiyona sahip olmasından dolayı enerji tasarrufu sağlamaktadır. Aynı zamanda paradan, zamandan mutfağınızda tasarruf etmenize yardımcı olmaktadır. Birçok konveksiyonel mikrodalga da mısır patlatma özelliği veya gurme modu bulunmaktadır.

Konveksiyonlu mikrodalga fırın klasik fırınlara göre fiyatı oldukça pahalıdır. Bununla birlikte pişirme işlemini hızlı bir şekilde gerçekleştirdiği için besinlerin yanmasına neden olmaktadır. Her şeye rağmen sağlıklı bir pişirme özelliği bulunmaktadır.

Daha kapsamlı bilgi almak için Müşteri hizmetlerimizi arayınız.

Kombi arızalarınız için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

HEMEN ARA