İdeal Buzdolabı Sıcaklık Ayarı ve Dondurucu Ayarı nasıl olmalıdır?

Yiyecekleri taze tutmak için doğru soğutulmuş bir buzdolabına ihtiyaç vardır. İdeal buzdolabı sıcaklık ayarı için bağlı kalmak gerekmektedir. Aynı zamanda gıda kaynaklı rahatsızlıklardan da korunmanıza yardımcı olmaktadır. Buzdolabı evimizdeki yiyecekleri korumak için mucize bir alettir. Doğru bir buzdolabı sıcaklığında buzdolabı bakterilerin oluşumunu yavaşlatmaktadır. Ayrıca yiyeceklerin günlerce taze kalmasını sağlamaktadır. Buzdolabının sıcaklığı 44 derecenin üzerine çıktığı anda bakterilerin oluşumu hızlı bir şekilde artmaktadır. Bu bakteriler gıdalarınızın zehirlenmesine neden olmaktadır.

Buzdolabınızda bulunan bir gıdayı çıkarttığınız andan itibaren erimiş olduğunu fark ederseniz sıcaklık ayarında sıkıntı vardır. Buzdolabının amacı bakteri oluşumunu yavaşlatmaktır. Dondurucunun amacı ise bakterileri dondurarak çoğalmasına engel olmaktır. Eğer bu cihazlar doğru sıcaklığa ayarlanmaması durumunda görevlerini tam olarak yerine getiremiyordur.

Bazı buzdolabı sıcaklık ayarı sayı ile gösterilmemektedir. 1’den 5’e kadar bir göstergesi mevcuttur. Buzdolabının içerisinde bulunan kadrandaki sayılar soğutma gücünü ifade etmektedir. Yani buzdolabının içerisindeki ayar ne kadar yüksek ise soğukluk oranı da o kadar yüksek olmaktadır.

Buzdolabı Sıcaklık Ayarı ve Dondurucu Ayarı Nasıl Yapılmalı?

İdeal olan dondurucu soğukluğuna sahip bir dondurucu yiyeceklerdeki bakterileri dondurur. Dondurucunun ilk yaygınlaştığı zamanlarda soğukluk derecesi –10 derece ile kabul görülmüştür. Günümüzde de bu durum -18 gibi bir derece ile mevcuttur.

Buzdolabınızın yanlış sıcaklıkta olmasının başlıca sebepleri vardır. Buzdolabının etrafındaki contanın sağlam olması oldukça önemlidir. Eğer doğru bir şekilde yerleşmemiş ise soğuk havanın dışarıya çıkışı olmaktadır. Ayrıca kırık bir termostatınız var ise buzdolabı soğukluğunuzu istediğiniz ayarda ayarlayamazsınız.

Buzdolabı sıcaklık ayarı nasıl kontrol etmemiz gerekir. Bunun için;

  • Sıcaklık ayarında en yaygın olan termostat ölçümüdür. Buzdolabı termostatı ile ölçüm yapılarak buzdolabı sıcaklığı bulunabilir.
  • Bir başka yöntem ise anlık okuma termostatıdır. Normal termostat gibi buzdolabı sıcaklığını ölçmek yerine yiyecek sıcaklığını ölçmektedir. 
  • Genellikle en ideal buzdolabı sıcaklığı 4 derecedir. 4’ün altına düşmesi durumunda yiyecekler donar. 4’ün üzerine çıkması durumunda ise yiyecekler bozulmaya başlar. Buzdolabı ayarı yaparken ayarlanan sayı ne kadar yüksek olursa sıcaklık değeri o kadar yüksek olmaktadır. Termostat sıcaklığı değiştirmediği durumunda yenisi takılmalıdır.

Müşteri hizmetlerimizi arayarak kapsamlı bilgi alabilirsiniz

kombi arızalarınız için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

HEMEN ARA