Fırın Bakımı Nasıl Yapılır?

Mutfaklarımızın vazgeçilmez bir parçası olan fırınların işlevi kadar temizliği de oldukça önemlidir. Hem de sağlıklı bir ortamda yemek pişirmek için hem de daha şık ve temiz görünüm için düzenli bir şekilde fırın bakımı ve temizliği yapılmalıdır.

Yemek pişirme sırasında etrafa sıçrayan lekeler zamanla kurur ve çıkması zor hale gelmektedir. Bu durumu engellemek için yemek piştikten hemen sonra temizleme işlemini yapmanız gerekmektedir. Fakat bu durum zaman zaman aksama göstermektedir. Bazen içerisinde pişen balığın kokusu günlerce çıkmaz. Bazen içerisine eriyen peynir lekesini çıkartmakta oldukça zorlanırsınız.

Fırın Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Fırın bakımı yapmanın ayrıca hijyeni tutmanın birçok yolu bulunmaktadır. Fakat fırın temizliğinde dikkat edilmesi gereken nokta kirlerin üst üste bırakılmaması gerekmektedir. Fırınınızın verimli olarak çalışmasını sağlamak ve kalitesini korumak için düzenli temizlemeniz gerekmektedir. Fırın bakımını düzenli yaparak hem ömrünü uzatır hem de oluşabilecek ev kazalarının da önüne geçecektir. Fırın bakımına göz atacak olursak;

  • Fırının iç kısmını temizlemeye geçmeden önce fişini çekmeyi unutmayın. Elektrik çarpma riskini ortadan kaldırmanız gerekir.
  • Fırının düzenli bir şekilde temizlenmesi sonucunda daha verimli çalıştığı unutulmamalıdır. Fırının içerisinde yağ ve kir kalıntıları oldukça yoğunsa ısınma süresi oldukça uzun olacaktır. Ayrıca fırın bakımı ve temizliğini ihmal ettiğiniz anda zamanla içerisinde kötü kokuların ve bakterilerin oluşmasına neden olacaktır.
  • Fırının içerisinde kir birikimini önlemek için mutlaka ayda bir kere derinlemesine temizliği ihmal etmeyin.
  • Fırının içerisini temizlemek için karbonat ve suyu karıştırıp macun haline getirin. Daha sonra elde ettiğiniz bu macunu fırının içine sürün. Bir sünger yardımı veya fırça ile fırçalama işlemine başlayın. Fırınınızın iç temizliğinde dikkat edeceğiniz nokta temizlik malzemelerinin yüzeye zarar vermemesidir. Fırının iç kaplamasında herhangi bir çizik oluşmasına engel olmak için malzeme seçiminde dikkatli olmalısınız. 
  • Fırının iç temizliği esnasında mutlaka tellerini çıkartmanız gerekmektedir. Tellerini bulaşık makinesine atmanız gerekli sonucu sağlamamaktadır. Teli temizlerken aşırı bir fiziksel kuvvet uygulamak telin zarar görmesine neden olacaktır. Fırın bakımı için telin temizliği sırasında yağ çözücü gibi malzemeleri kullanımda uygulama sürelerine dikkat etmelisiniz.

Müşteri hizmetlerimizi arayarak fırınlarınız hakkında aklınıza takılan sorulan cevaplarını bulabilirsiniz.

Kombi arızalarınız için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

HEMEN ARA