Çamaşır Makinesi Çamaşır makineniz bazı durumlarda içerisinde bulunan kirli suyu dışarıya atamaz. Böyle durumlarda ise servis çağırmadan önce evde kendiniz bir takım işlemler yapmanız mümkündür. Çamaşır makinesi yıkama işleminden sonra içerisinde bulunan suyu dışarıya atamaması durumunda ve sıkma işlemi yapmaması durumunda dikkat etmeniz gerekmektedir. böyle durumlarda makinenizin sağ tarafında ve sol tarafında bulunan pompa filtresinin kapağını görebilirsiniz. Kapağı açmanız durumunda içerisinde yuvarlak filtreyi görebilirsiniz. Fakat filtre kapağı neden açılmamaktadır?

Filtre Kapağı Neden Açılmaz

Çamaşır makinelerinde filtre kapağı açmanız için öncelikle yapmanız gereken cihazı elektrik kaynağından ve su kaynağından ayrılması gerekir. Ardından çamaşır makinesini yana veya arkaya yatırmalısınız. Pompaların giriş ve çıkışlarını inceleyerek tıkanıklığın nerelerde olduğunu görebilirsiniz. 

Çamaşır makinelerinde su borusu borunun arka kısmında yer almaktadır. İçerisinde ise kalsiyum ve eski çamaşır deterjanı kalıntıları bulunmaktadır. Bu kanalların amacı ise motoru serin tutmak için tasarlanmıştır. Çamaşır makinesi filtresini çıkartman için yapmanız gereken filtreyi saat yönünün tersine çevirmenizdir. Bu kapakların bazıları dışarıya çıkana kadar gevşetilir. Bazı makinelerde ise dönüşün çeyreği kadar tur yapıldığında filtreyi çıkartmak mümkündür. İçerisinden çıkan suyu yakalamak için büyük bir havluya ihtiyacınız bulunmaktadır. 

Çamaşır makinesinde yıkanan çamaşırlarda bulunan tel parçaları, tokalar, para gibi pek çok parça sıkışması görülmektedir. Bu sıkışıklık ise makinenin dışarıya suyu tahliye etmemesi durumundan anlayabiliriz. Eğer böyle bir sorun var ise öncelikle filtre kapağını açmalısınız. Çamaşır makinelerinde filtreyi çıkartma işlemi ise oldukça kolaydır. Makinelerde bulunan pompanın çıkartılması ile ana kartere ulaşabilirsiniz. Bu işlem tıkanıklığı bulmanıza yardımcı olacaktır. 

Çamaşır makinelerinde filtre temizleme işlemini sonlandırdığınız zaman içerisinde herhangi bir parça olup olmadığını görebilirsiniz. Çorap, tel toka, para gibi cisimler yıkama esnasında kaçmış olabilmektedir. Bunları iyi bir şekilde temizledikten sonra filtreyi yerine takmalısınız. Ancak çamaşır makinesini çalıştırdığınız anda etrafında su sızıntılarının olup olmadığına dikkat etmelisiniz. 

Tüm bunları yapamıyorsanız filtre kapağı sıkışmış demektir. Bu sıkışıklığın sebebi yıkama esnasında çamaşırlardan gelebilecek olan cisimlerin sıkışmasıdır. Çamaşır makinesi servisleri ise bu konuda oldukça titiz davranmanızı belirtmektedir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

HEMEN ARA