Çamaşır yıkama işlemi sürekli olduğu için çamaşır makinesinin deterjan gözü kirlenmektedir. Deterjan gözünde kir ve kireç kalıntıları oluşmaya başlar. Aynı zamanda yıkama işleminde kullanılan deterjan ve yumuşatıcılar temizlenmemesi durumunda bakteriler oluşturmaktadır. Çamaşır makinenizin deterjan gözünü ayda iki sefer temizlemeniz gerekmektedir. Deterjan çekmecesi temizleme işlemi muhakkak yapılmalıdır.

Çamaşır makinelerin bakımı çoğu zaman ihmal edilmektedir. Çünkü makinenin deterjan gözünün her zaman için temiz olduğu düşünülmektedir. Ancak çamaşır makinesinin ve deterjan gözünün düzenli bir şekilde temizlenmesi gerekmektedir. Son olarak uzun zaman kalmış olan deterjan kalıntıları ve yumuşatıcılar zaman içerisinde deterjan gözünün kirlenmesine neden olmaktadır. Bu durum çamaşır makinelerinin kötü kokmasına ve bakterilerin çoğalmasına neden olmaktadır. Yani evde bulunan doğal malzemeler yardımı ile makinenizi temizleyebilirsiniz. 

Deterjan Nasıl Temizlenir?

Düzenli bir şekilde 30 veya 40 derecede yıkama işlemi yapılıyorsa makinenizi temizlemeniz gerekmektedir. Sıvı deterjan kullanıyorsanız küf oluşumunu önlemeniz gerekmektedir. Böylelikle temizleme işlemi 60 veya 90 derece gibi yüksek sıcaklıkta olmalıdır. Mümkünse ağartıcı deterjanlar kullanmanız gerekmektedir. 

  • Makinenizde her zaman yıkama talimatlarına uymanız gerekmektedir. 
  • Yıkama sırasında kullanmış olduğunuz deterjanın doğru ve kaliteli olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. 
  •  Islak olan çamaşırları makinenizde bırakmamanız gerekmektedir. Bu durum makinenizde neme neden olacaktır. 
  • Kapının ve contanın temizliğine dikkat etmeniz gerekmektedir.
  • Makinenizde deterjan çekmecesini her açtığınız zaman hava dolaşımının olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. 

Deterjan Çekmecesi Temizleme İşlemi

Makinenizin çekmecesini iyice öne çıkartarak çıkartma işlemini yapmalısınız. Aynı zamanda deterjan bölmesini çıkartma işleminde biraz kuvvete ihtiyaç duyulabilir. Deterjan çekmece temizleme ise dispenser gövdesine bir miktar bulaşık makinesi deterjanı koymalısınız. Çekmecede meydana gelen sabun kalıntısı ve deterjan kalıntısını bir bez yardımı ile temizleyebilirsiniz. Antibakteriyel sprey kullanarak bakteri oluşumunu engelleyip küflerin oluşmasına da engel olabilirsiniz. 

Deterjan çekmecesini suyun altında temizleyebilirsiniz. Bir sonraki aşamada üzerinde bulunan mavi sifonu çıkartabilirsiniz. Son olarak çıkartmış olduğunuz sifonu ve çekmeceyi ılık su ve bir bez yardımı ile temizleyebilirsiniz. Aynı zamanda deterjan çekmecesi temizleme işleminde ters çevirmeniz durumunda arka kısımda drenaj kısmının tıkanmamış olmasına dikkat etmelisiniz. Bu bölüm kumaş bölümü için ayrılmıştır. 

 Deterjan çekmecesinin çıktığı bölümü de temizlemeniz gerekmektedir. Temiz bir bez yardımı ile o bölümü temizleyebilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

HEMEN ARA