Çamaşır makinelerinde bulunan deterjan çekmecesi çıkartma işlemi kolaydır. Çekmeceyi öne doğru tamamen uzatmanız durumunda üst kısımda bulunan bir şey vardır. Bu kısma bastığınız andan itibaren deterjan çekmecesi çıkmaktadır. Bazı üretilen çamaşır makinelerinde ise bu durum söz konusu değildir. Çekmeceyi çektiğiniz anda çıkması için herhangi bir parçanın olup olmadığına dikkat etmeniz gerekmektedir. Bazı çekmecelerde bu parça görülmeyebilir. Eski makinelerde ise tamamen güç ile çekmeceyi çıkartabilirsiniz. 

Yıkama işlemini gerçekleştirdikten sonra makinenizin çekmece gözünde yumuşatıcı ve deterjan kalıntıları kalmış olabilir. Çamaşır makinesinde deterjan gözünün temiz olmasını sağlamak makinenizin ömrünün uzun olmasını ve performansının güçlü olmasını sağlamaktadır. Ayrıca kullanılan deterjanın ve yumuşatıcının etkili bir şekilde dağılmasına yardımcı olur. 

Çamaşır makinelerinin deterjan çekmecelerinde kendi kendini temizleme özelliği bulunabilmektedir. Böyle deterjan çekmeceleri düz kenarlı olup kenarlarında su püskürtmeye yarayan jet spreyler bulunmaktadır. Bu jet spreyler ile hem zamandan tasarruf edip hem de çamaşır makinenizin deterjan çekmecesi temiz kalmaktadır. 

Deterjan Çekmecesi Nasıl Çıkartılır?

Çamaşır makinenizden deterjan çekmecesini çıkarttığınız anda düşmesini engelleyecek herhangi bir parçanın olduğunu unutmamanız gerekmektedir. Hızlı bir şekilde çektiğiniz anda bu mandalın kopma ihtimali bulunmaktadır. 

Çamaşır makinesindeki deterjan çekmecesini çıkartmak için öncelikle içerisinde bulunan mandala basılı kalmalısınız. Ardından hem mandala basılı tutulup hem de dışarıya doğru çekme işlemi yapmalısınız. Çekmeceyi çıkartma işleminden sonra temizlemeye başlayabilirsiniz. Öncelikle çekmece yuvasını temizleyebilirsiniz. 

Çamaşır makinesi deterjan çekmecesi temizlenirken bir diş fırçası veya bir bez ile temizleyebilirsiniz. Temizleme işleminin ardından kurulamanız gerekmektedir. Yuvanın iç kısmına temizleyebilirsiniz. Deterjan çekmecesini temizledikten sonra yuvanın içerisine tekrar yerleştirmeniz gerekmektedir. 

Çamaşır makinenizde kalmış olan suyu buharlaştırmak için çalışmadığı zamanlarda makinenin kapağını ve dispanser tablasını açık bırakabilirsiniz. Böylece makinenizde kalan su buharlaşır ve makinenin nemlenmesine engel olabilirsiniz. 

Çamaşır makinesi deterjan çekmecesini temizlerken dikkat etmeniz gereken önemli noktalar bulunmaktadır. Çekmecede bazı elektronik malzemeler bulunmaktadır. Su ile teması durumunda makinenize zarar verebilmektedir. Bundan dolayı kapağı bulaşık makinesinde yıkamamalıdır. Arka kısımda bulunan konektör suya batırılmamalı ve bulaşık makinesinde yıkanmamalıdır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

HEMEN ARA