Derin Dondurucu Buzlanma Nasıl Çözülür? ilgili makalemize birlikte göz atalım.

Derin dondurucunun içerisine zamanla buz katmanları oluşmaktadır. Bu durum derin dondurucunun verimli çalışmasına engel olmaktadır. Bunun yanında elektrik faturanızın fazla gelmesine ve bir eşya alırken zor çıkartmanıza neden olmaktadır. Derin dondurucuyu zahmetsiz ve kolay bir şekilde çözdürmek için bu aşamaları takip etmemiz gerekir. Peki derin dondurucu buzlanma çözmek için ne yapmalıyız?

Derin dondurucunun buzlanma çözdürme işlemine bakacak olursak;

  • İlk adım olarak dondurucunun fişini çekmemiz gerekiyor. Bu temizleme aşamasında enerji tüketimini azaltmaya için faydası olacaktır. İçerisinde bulunan donmuş haldeki yiyecekler bir arada tutulmalıdır. Bu malzemeleri havlular veya izole edilmiş bir ortama koymanız gerekmektedir.
  • Derin dondurucunun içerisinde bulunan çekmeceleri tepsileri çıkartın. Çıkartma işleminde rafların buzlu olduğu durumda asla zorlamayın. Çünkü kırılmasına neden olmaktadır. 
  • Derin dondurucuda bulunana su tahliyesini bularak erin buzların suyunu dışarıya tahliye etmesini sağlayın. Bu hortum genellikle derin dondurucuların alt kısmında yer almaktadır. Eğer hortumu kısa ise uzun bir hortum ekleyerek suyun dışarıya tahliye edilmesini sağlayabilirsiniz.

Derin Dondurucu Buzlanma Çözülme İşlemi

Derin dondurucu buzlanma işlemlerinde yukarıda verdiğimiz tavsiyeleri uygulamalısınız. Daha sonrasında içerisinde meydana gelecek olan su birikintilerini önlemek için bez koymanız gerekir. Derin dondurucunun buzunun çözülmesini bekleyin. Bu süre biraz uzun sürebilir ama en güvenilir yöntemlerden bir tanesidir. Zamanınız kısıtlı ise buzlanmayı çözdürmek için kurutma makinesini kullanabilirsiniz. Ancak kurutma makinesini kullanırken çok dikkatli olunması gerekiyor. Su birikintisinden kurutma makinesini uzat tutmalısınız.

Derin dondurucunun buzlanma işlemini çözmek için raflarına sıcak su kaplarını koyabilirsiniz. Raflara kaynar su dolu kapları yerleştirme işleminden sonra kapağını kapatın. Derin dondurucunun içerisinde oluşan buhar buzu çözecektir. Bu metot ile dakika içerisinde derin dondurucunuzun içerisinde buz çözülmüş olacaktır. Bu metodun zararlı kısmı ise raflara zarar vermesidir. Bu ihtimali azaltmak için katlanmış havluyu raflarınızın altına koyabilirsiniz.

Derin dondurucunun içerisindeki buzun çözülmesinden sonra kaldırabildiğiniz kadar buzu kaldırmaya çalışın. Ardından biz bez veya spatula yardımı ile yumuşatma işlemine başlayın. Fakat bıçak gibi keskin aletler kullanmayın. Bu aletler derin dondurucunuza zarar vermektedir. Aynı zamanda gaz sızıntısına neden olmaktadır.

Derin dondurucunun içerisinde bulunan tüm suyu temizleyin. Islanmış havluyu bir lavaboya veya kovaya aktarın.

Müşteri hizmetlerimizi arayarak konu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kombi arızaları için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

HEMEN ARA