Davlumbaz Temizliği ve Bakımı Nasıl Yapılır? konuya birlikte göz atalım.

Davlumbaz mutfaklarımızda yemek pişirme esnasında oluşan kötü kokuların yok olmasında oldukça etkilidir. Bunun sonucunda da birçok yemek buharını ve yemek yağlarını içine hapseder. Düzenli bir şekilde davlumbaz filtresi temizliği yapılmalıdır. Aksi takdir de temizliği oldukça zor olacaktır. Ayrıca yağların birikmesinden dolayı işlevini de yerine getiremez hale gelir. Duman davlumbazının gerekli olan temizliği yapılmadığı zaman yangınlara neden olabilmektedir.

Davlumbaz Temizliği Aşamaları

Beyaz eşya bakımı oldukça önemlidir. Bunların başında da davlumbaz temizliği geliyor. Temizlik için gerekli olan adımları ise şöyle takip edebilirsiniz.

  • Davlumbaz temizliğine başlamadan önce fişini çekmeniz gerekmektedir. Daha sonra temizleme işleminde kullanacağınız malzemelerin aşındırıcı özelliği olmaması oldukça önemlidir. Aksi durumda yüzeyde çizikler oluşabilir. 
  • Davlumbazdan filtreleri çıkartmanız gerekmektedir. Filtreler yağı tutma özelliğine sahip olduğu için düzenli temizlenmesi oldukça önemlidir.  Birçok davlumbazlarda filtre çıkartma işlemi oldukça kolaydır. Filtreyi çıkarttıktan sonra kaynar suyun içerisine bırakın. Daha sonra içerisine karbonat ve bulaşık deterjanı dökerek temizleme işlemine başlayabilirsiniz. Ancak karbonat eklerken oldukça dikkatli olmalısınız. Süngerden veya diş fırçasından yardım alarak temizleyebilirsiniz. Daha sonra filtreleri kurulayarak yerine takabilirsiniz.
  • Davlumbazlarda yağ filtrelerinden ayrı koku filtreleri de bulunmaktadır. Davlumbazın işlevini daha güzel yerine getirebilmesi için 6 ayda bir bu filtreyi temizlemeniz gerekmektedir. 
  • Davlumbaz temizliği işleminde filtrelerden sonra iç kımına geçmek gerekmektedir. Sonuç olarak buralarda da yağ filtreleri olabilmektedir. İç kısmının temizliği elektrik tasarrufunda oldukça etkilidir. Bu bölümü iyi bir şekilde temizleme işlemi yapmazsanız elektrik enerjisinin fazla harcanmasına neden olmaktadır. Ayrıca yangınlara sebep olabilir. 
  • Davlumbazın iç kısmındaki temizlik bittiğinde dış kısmını da gerekli malzemeler ile temizlemeniz gerekmektedir. Dış yüzey temizliğinde de uygun temizlik malzemeleri kullanmanız gerekmektedir. 
  • Davlumbaz temizliği özen gösterilmesi gerekmektedir. Temizleme işlemine başlamak için belirli bir sürenin geçmesini beklememeniz gerekmektedir. Ocağın fazlaca kullanılması ve kızartmanın oldukça fazla yapıldığı mutfaklarda davlumbazlar daha sık kirlenmektedir. Mutfak temizliği için gereken özeni davlumbazda ve ocakta da göstermelisiniz. Davlumbazınızın günlük temizliğini unutmanız halinde ayda bir sefer temizleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Filtre ve iç yüzeylerinde bulunan yağ lekelerini özenle temizlemelisiniz. Bu özeni davlumbazın dış yüzeyine de göstermelisiniz.

Müşteri hizmetlerimizi arayarak daha kapsamlı bilgi alabilirsiniz.

Kombi arızalarınız için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

HEMEN ARA