Mutfağımızda bulunan tüm davlumbazlar son derece teknolojik ışıklar ile donatılmıştır.  Davlumbazlarda bulunan aydınlatmalar gölgede kalan kısımları aydınlatmak amacı ile tasarlanmıştır. Her davlumbazda farklı lamba modelleri kullanılmaktadır. Bu lambalar led, neon, halojen gibi lambalardır. Davlumbazın lambasını değiştirirken arızalı olan ürünün aynı olmasına özen göstermeniz gerekmektedir. Peki davlumbaz lambası değiştirme işlemi nasıl yapılır?

Davlumbaz lambası değiştirme ile üç aşamada yapılmaktadır. Aydınlatmalara ulaşmak için ilk önce fişi çıkartmanız gerekmektedir.  Davlumbazlardaki lambalar üzerinde bulunan difüzörün çıkartılması ile başlayabilirsiniz. Bazı davlumbazlarda bu difüzör cam veya daha farklı maddelerden yapılmış olabilir. Lambanın etrafında bulunan koruyucu tırnaklar veya plastikler sökülerek lambaya ulaşım sağlanabilir.

Davlumbaz lambasını değiştirme aşamasında filtreleri ocak kapağından çıkartın. Davlumbazlardaki aydınlatmalar genellikle ön kısımda bulunmaktadır.

Davlumbazların aydınlatma sorunu genellikle iki farklı sebepten meydana gelmiş olabilmektedir. Bu sorunlardan birisi lambanın yanması diğer sebebi ise güç bağlantısındaki oluşan sorundur. Lambanın bulunduğu yere ulaştıktan sonra lambayı sallama işlemi yapın. Eğer ses geliyor ise lambayı değiştirmeniz gerekiyor.

Davlumbaz Lamba Değiştirme ve Çeşitleri

Davlumbaz lamba değiştirme işlemiyle birlikte tespit etmek de önemlidir. Aydınlatmanın sorunlarını bildiğiniz taktirde müdahale edebilirisiniz. 

  • Halojen lamba; bu lambaların yanıp yanmadığını belirlemek oldukça zordur. Bu aydınlatmalarda sorunu anlamak için multimetreden yardım alabilirsiniz. 
  • Işık grubu; davlumbazlarda bulunan havalandırma kapağı ışığı değiştirmeniz gerekmektedir. 
  • Ampul; davlumbazlarda ampullerle ilişkili sorunu bulmak için öncelikle ampulü değiştirmeniz gerekebilir. 
  • Işık anahtarı; davlumbazlarda ışık anahtarında bulunan sorunu anlamak için multimetreden yardım alabilirsiniz. Işık anahtarında süreklilik yok ise değiştirmeniz gerekmektedir. 
  • Ana kontrol kartı; davlumbazlarda meydana gelen aydınlatma sorunlarından bir diğeri ise ana kontrol kartı arızasıdır. Ana kontrol kartını değiştirmeden önce ampulü değiştirmeniz gerekmektedir. Bu işlemden sonra ışıklar ve soketlerin hala çalışmadığı görüyorsanız anahtarların uçlarını kontrol etmeniz gerekir. Ampul, soket ve anahtar arızalı değil ise ana kontrol kartını değiştirmeniz gerekmektedir. 
  • Basma düğmesi arızası; davlumbazın düğmesinin arızalı olduğunu anlamak için multimetre kullanılması gerekmektedir. Ölçümler sonucunda süreklilik devam ediyor ise düğmeyi değiştirmeniz gerekmektedir. 
  • Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra davlumbazı tekrar enerjiye bağlamanız gerekmektedir. Ardından lambanın yanıp yanmadığını kontrol edin. Aydınlatmalar yanıyor ise davlumbazın kapağını kapatabilirsiniz.

Müşteri hizmetlerimizi arayarak daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Kombi arızaları için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

HEMEN ARA