Çamaşır makinelerinde çamaşır yıkama işlemi için her çamaşıra ait bir kullanım kılavuzu bulunmaktadır. Çamaşır makinenizi çalıştırmadan önce kılavuzda belirtilen özellikleri incelemeniz gerekmektedir. Sürekli olarak kullanılan kıyafetleri tertemiz kullanmak ve saklayabilmek için yapmanız gereken bazı önemli noktalar bulunmaktadır. Bunların başında ise çamaşırlarınızı nasıl yıkayacağınızdır. 

Çamaşır Grupları Nelerdir?

Düğmeli gömlek yıkamak isterseniz öncelikle yakasında olan düğmeler dâhil tüm düğmeleri açmanız gerekmektedir. Bu işlemi yapmamanız durumunda diğer çamaşırların da ağırlığı ile düğmeler kumaşa zarar verebilmektedir. Gömlek yıkarken yakalarına uygun olan leke çıkarıcı kullanmanız gerekmektedir. Vücutta bulunan yağlardan dolayı buralarda leke çıkartmak oldukça zordur. Makineyi çalıştırırken kırışmayı ve sıcak su kullanımını en aza indiren programlar seçmeniz gerekmektedir. 

Çamaşır makinesinde kazak yıkama ise pamuk karışımlı olanları nazik bir şekilde yıkayabilirsiniz. Nazik bir devirde soğuk veya ılık bir suda yıkama işlemi yapılmaktadır. Ayrıca pamuk, kaşmir olan kazaklar için bir yastık kılıfı kullanabilirsiniz. Kılıfın içerisine pamuklu ve kaşmir kazakları yerleştirerek narin ve soğuk suda yıkayabilirsiniz. 

Makinelerin en büyük düşmanı kuşkusuz çoraplardır. Yıkama işleminden sora çorap kaybetmemeye özen gösterin. Makineye atmadan önce çorap çiftlerini bir araya getirerek atabilirsiniz. 

Çamaşır makinesinde kotları yıkarken soğuk su tercih etmelisiniz. Çoğu kotlarda sadece yüzey lifleri boyalıdır. Kotların yıkama esnasında solmasını engellemek için soğuk suda çok deterjanlı bir şekilde yıkayabilirsiniz. Kotlarda yıkamadan sonra oluşan büzülmeyi engellemek için bacakları uzatmanız yeterli olacaktır. Kurutma işleminden önce bu işlemi gerçekleştirmelisiniz.

Çamaşır makinesinde şapka ve eldiven yıkama işlemi ise pamuk kumaşlı olanlar soğuk suda yıkanmalıdır. El için kesilmiş olan deri eldivenleri elde yıkayabilirsiniz. 

İç çamaşırları ise narin yıkama programında yıkanmalıdır. Çoğu iç çamaşırlarında bulunan elde yıkama yazısı olsa bile makinede yıkanabilir. Çorapları, sütyenleri takılmalara karşı önlemek için fermuarlı bir torbaya yerleştirmeniz yeterli olacaktır. İç çamaşırlarını ayrı yıkamanız gerekmektedir. Hafif yüklerle yıkamalısınız. Aksi bir durumda ise eğrilmelere neden olabilmektedir. 

Çamaşır makinesinde bebek kıyafetleri için hafif bir deterjan kullanmanız yeterli olacaktır. Bebeklerin derisi çoğu deterjana ve kimyasallara karşı hassas durumdadır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

HEMEN ARA