Çamaşır makineleri rutin bir çalışmanın ardından zaman zaman arızalar çıkartmaktadır. Makineleri genellikle suyu çok boşaltır veya suyu boşaltmayı reddeder. Çamaşır makineniz sürekli olarak duruyorsa, yıkama esnasında yüksek bir ses çıkıyorsa filtreniz tıkanmış anlamına gelmektedir. Çamaşırlarda bulunan düğmeler, paralar gibi nesnelerin çarkın dönmesini engellemesi sonucu sorun meydana gelmektedir. Çamaşır makinesi filtre temizliği için neler yapılmalıdır?

Çamaşır Makinesi Filtre Temizleme

Makine filtre temizliği oldukça kolaydır. Makinenizde bulunan filtrenin düzenli bir şekilde temizlemesi arıza oluşumunu da engellemektedir. Çamaşır makinesi filtre nasıl temizlenir sorusuna cevap ise;

Çamaşır makinesi kapatıp fişini çekmeniz gerekmektedir. Ardından zemine bir havlu koymanız gerekmektedir. Pompanın klipslerini açmanız gerekir. İçerisinde bulunan tahliye hortumunu çekerek suyun dışarıya akmasını sağlamanız gerekmektedir. İçerisinde bulunan tüm suyu tahliye ettikten sonra ise kapağı ve hortumu değiştirdiğinizden emin olmanız gerekmektedir. Filtrenin içerisinde bozuk para, tel toka, çorap gibi nesneler bulabilirsiniz. Filtreyi iyice temizlemeden önce bunları çıkartmanız gerekmektedir. 

Tüm bu işlemlerin ardından çarkın rahat bir şekilde dönüp dönmediğini kontrol etmeniz gerekmektedir. Daha sonra filtre kapağını dik konuma getirmelisiniz. 

Çamaşır makinesi filtre bazen fiziksel etki ile çıkmayabilir. Bunun sebebi ise uzun veya hiç temizlenmemiş olmasıdır. Böyle bir durum ile karşılaşmanızda pompayı içeriden çekerek filtreyi çıkartabilirsiniz. Ancak filtre dışarıdan vidalar ile sabitlenmiş ise vidaları sökmeniz gerekmektedir. Çamaşır makineleri filtreleri her makinede aynı değildir. Her markanın farklı filtre sökme işlemi bulunmaktadır. Aynı şekilde bazı makinelerde kirlilik göstergesi bulunmaktadır.

Çamaşır makinesi filtre temizleme işlemini çoğu üreticiler 2 ile 4 ay arasında yapılması gerektiğini söylemektedir. Bu zaman kullanılan suyun kalitesine göre de belirlenmektedir. Çamaşır makinesinde yünlü kıyafetleri sık sık yıkamanız durumunda filtreyi temizleme süreniz azalabilmektedir. Aynı şekilde bu durum kıyafetlerin ceplerinde bulunan malzemeleri çıkartmamanız durumunda da geçerlidir. 

Makinenizin düzenli bir şekilde temizlenmesi ile hoş olmayan kokulardan da kurtulmanız mümkündür. Ayrıca makinede oluşabilecek arızalardan da kurtulabilirsiniz. Genelde herhangi bir tekniğin bakıma ihtiyacı bulunmaktadır. Bakımı düzenli olan aletler ise kullanıcısını yarı yolda bırakmaz ve yardımcı asistan olmaya devam ederler. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

HEMEN ARA