Çamaşır Makinesi Bakımı Nasıl Yapılır? Gelin adımları beraber takip edelim.

Çamaşır makinesi evlerimizde bulunan öneli beyaz eşyalardan birisidir. Çamaşırlarımızın ve evde kullanmış olduğumuz tekstil ürünlerin maksimum hijyende temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Çamaşır makinesi bakımı ve temizliği de bir o kadar önemlidir. Makinenizin temiz olması hem çamaşırlarınızda hijyenik olmasına hem de makinenizin ömrünün uzun olmasına faydası olacaktır.

Çamaşır makinesinin düzenli bir şekilde bakımı ve temizliği yapılmalıdır. Bu sayede meydana gelecek kötü kokular ve kireçlenmeler engellenmiş olmaktadır.  Üstelik çamaşır makinesinin temizleme aşaması oldukça kolaydır. Çamaşır makinesi sürekli olarak deterjanla ve su ile temas etmesinden dolayı en temiz beyaz eşya olarak düşünebilmektedir. Fakat çamaşır makinesinde her yıkamadan sonra meydana gelen ıslak ve nemli ortam makinenin içerisinde hem de makinenin haznesinde bakterilerin oluşmasına neden olmaktadır. Meydana gelen bu kötü kokular, deterjan ve kir kalıntıları zamanla makinenizin performansını olumsuz etkileyecektir. Oluşabilecek bu durumu engellemek hem de çamaşırlarınızı daha hijyenik bir ortamda yıkamak için çamaşır makinesi bakımı oldukça önemlidir.

Çamaşır Makinesi Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Beyaz eşyalar her zaman bakımlı olmalıdır. İyi bakım yapıldığı sürece uzun süre kullanım imkanı sunar. Çamaşır makinesi bakımı içinde bu geçerlidir. Makinenizin nasıl temizlendiğine gelince;

  • Çamaşır makinesinde yıkama işleminden sonra makinenin kapağını açık tutarak içerisinde bulunan nemli ve sıcak havanın dışarıya çıkmasını sağlamalısınız. Böylece makinede oluşan kötü kokulara engel olabilirsiniz. 
  • Çamaşır makinenizde bulunan lastiği temizlemeniz gerekmektedir. Çünkü yıkama esnasında burada biriken deterjan kalıntıları kötü koku oluşumuna neden olmaktadır. Ayrıca bu lastiğin arasında tüy, toz, saç gibi kalıntılar lastiğe sıkışarak orada birikmektedir. Küf ve bakteri oluşumuna engel olmak için düzenli şekilde lastiği temizlemeniz gerekmektedir.  
  • Çamaşır makinenizin bir diğer bölümü de deterjan haznesidir. Eğer makinenizin bu gözü çıkıyor ise 20 dakika kadar sabunlu suda bekleterek temizleme işlemini yapabilirsiniz. 
  • Makinenizin tamburunu nemli bir bez yardımı ile silerek temizleyebilirsiniz. Bulaşık teli gibi sert cisimler ile temizleme işlemini yapmamanız gerekmektedir. 
  • Çamaşır makinesi bakımı için vana girişlerini düzenli şekilde temizlemelisiniz. Bu makinenizin kireçlenmesine engel olmaktadır. 
  • Tüm bu temizlik ip uçlarının ardından makinenize fazla yük yüklememeniz gerekmektedir. Üretici firma ıslak çamaşırların kilogramını belirtmektedir. Bu kurallara uyularak yükleme yapmanız gerekmektedir. Aksi bir durumda makinenizin motoru yanabilmektedir.

Müşteri hizmetlerimizi arayarak konu hakkında detaylı bilgi alabilir, arıza durumlarında yardım talep edebilirsiniz.

Kombi arızalarınız için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

HEMEN ARA