Günlük yaşantımızda çamaşır makinesinin ve çamaşır kurutma makinesinin kıyafetlerimizi tertemiz yapmasını bekliyoruz. Makineler işlemlerini gayet başarılı bir şekilde yerine getirmektedir. Tabı bu durum makinenin arızalanmasına kadar devam eder. Makinelerimizin arızalanması ve performansının düştüğünü görmek bizi üzebilir. Fakat bunun sebebinin makinenin düzenli olarak temizlenmesi gerektiğini unutmamak gerekir. Çamaşır kurutma makinesi temizliği son derece önemlidir.

Günlük hayatımızı kolaylaştıran cihazlardan birisi de çamaşır kurutma makineleridir. Çamaşırların kuruması için harcanan zaman kaybını ortadan kaldırmayı amaçlamıştır. Kıyafetlerin kurumasına yardımcı olan kurutma makineleri düzenli olarak temizlenmesi gerektiği unutulmamalıdır. 

Çamaşır Kurutma Makinesi Temizliği

Çamaşır kurutma makinesi temizliği belli aşamalardan geçer. Öncelikle egzoz hortumunu söküp ardından makinenin fişini çekmeniz gerekmektedir. Kurutucunun arka kısmında bulunan egzoz bölümü tiftik ve kalıntılarla dolmaktadır. Bu ise çok yanıcıdır ve oldukça tehlikelidir. Bununla birlikte kurutucunun çalışma verimini de oldukça aza indirmektedir. Bu tiftik kalıntılarını temizlemek için elektrikli süpürgeden yardım alabilirsiniz. 

Makinenizin daha verimli çalışmasını sağlamak için belirli aralıklarla kapsamlı bir temizlik yapmanız gerekmektedir. Makinenin içerisinde bulunan tüy yakalayıcıyı çıkartıp temizlemeniz gerekmektedir. Kapağını silip nemli bir bez ile süzmeniz gerekmektedir. Kurutma makinesini çalıştırmadan önce tiftik tuzağının tamamen kuru olduğundan emin olmanız gerekmektedir. 

Kurutma makinesinde bulunan vakumu ve silindiri silmeniz gerekmektedir. Makinenin tamburuna kurutmak istenilen çamaşırları koydunuz. Zaman zaman kurutma sırasında makinenin içerisinde bulunan davula bazı küçük parçalar sıkışabilir. Bunu temizlemek için kalıntıları vakumlamanız gerekmektedir. Bir bez veya kağıt havlu ile temizleme işlemi gerçekleştirilmektedir. 

Çamaşır kurutma makinesinin iç kısmını temizlemek için bir süpürgeden veya havludan yardım alabilirsiniz. 

Çamaşır kurutma makinesinin içini temizledikten sonra dış kısmını da temizlemeniz gerekmektedir. Dış kısmını çok amaçlı temizleyici veya evde kendinizin yapmış olduğu temizlik malzemesi ile temizleyebilirsiniz. Çamaşır kurutma makinesi temizliği esnasında kurutma makinesinin tabanına dikkat etmeniz gerekmektedir. 

Kurutma makinesinin havalandırma temizliği de önemlidir. Egzoz hortumunu söküp makineyi de fişten çekerek bu işlemi yapabilirsiniz. Dışarıya giden havadan dolayı tiftik, döküntü ve toz ile kapanmış olabilir. Bu hortumun tıkanması ise makinenizin verimliliğini oldukça düşürmektedir. Hatta yangınlara da sebep olmaktadır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

HEMEN ARA