Bulaşık makinesinde çizilen cam eşyaların birçok sebebi bulunmaktadır. Cam eşyalarda çizik önlemek için tedbirler almak gerekir. Bunların olmamasını istiyorsanız bazı önlemler alarak kesebilirsiniz. Bunlardan birisi bulaşık makinesi deterjanını değiştirmeniz olabilmektedir. Bununla beraber suyun sıcaklığını da değiştirmeniz gerekmektedir. Makine suyunun kumlanmış olması söz konusu olabilir.

Bulaşık Makinesi Cam Eşyalarda Çizik

Bulaşık makinesi hangi marka olursa olsun yıkama işlemi gören eşyalarda çizilme görülmektedir. Cam eşyalarda çizik olabilmektedir. Bunu engellemek için suyu yumuşatıcı deterjanlar kullanılmalıdır. Bulaşık makinesinde bulaşığın aşındırılma sebebi ise suyun sert olması, çok az deterjan kullanılması ve bulaşıkların çok temiz bir şekilde makineye konulmasıdır. 

Bulaşık makinesinde suyun sıcaklığını kontrol etmek için öncelikle suya bağlanan musluğa gidip suya bakmanız gerekmektedir. Ardından kontrol etmiş olduğunuz suyun sıcaklığı 120 veya 140 derece olması gerekmektedir. 

Bulaşık makinesinde oluşan aşındırma sorununun bir başka sebebi ise bulaşıkları ön durulamadan geçirmektir. Deterjan işlevini yerine getirebilmek için tabaklarda kalan pisliğe yoğunlaşmak ister. Eğer tabaklarda bulaşık ve kalıntı izlerinin olmaması durumunda cam eşyalarının dış yüzeyinde aşındırmaya sebep olmaktadır. 

Bulaşık makinesinin cam eşyalarda çizik bir başka sebebi ise çok fazla deterjan kullanılmasıdır. Aşındırma sorunları genelde bir gecede hallolmaz. Bulaşık makinesi için doğru olan deterjanı ve suyu bulmak için bazı aşamalardan geçirmeniz gerekmektedir. 

Bulaşık makineniz için yumuşak olan bir suya sahipseniz deterjan miktarını az miktarda kullanabilirsiniz. Yıkama esnasında kullanılan yumuşak su zaman zaman cam eşyaların çizilmesine sebep olmaktadır. Daha az deterjan kullanmanız durumunda bu soruna mücadele etmekte yardımcı olacaktır. 

Bulaşık makinesinde cam eşyaların yıkanmasından sonra hemen çıkartmanız gerekmektedir. Makinelerde bulunan kurutma programı cam eşyaların aşınmasına neden olabilmektedir. Kullanılan suyun sıcaklığı bile cam eşyaların çizilmesine neden olmaktadır. 

Bulaşık makinenizde fosfat içeren deterjanlar kullanmamalısınız. Aksi bir durum olduğu zaman bardaklarınızın çizilmesine neden olmaktadır. Deterjanda bulunan bu bileşikler sert olmasından dolayı tabakları aşındırarak zarar vermektedir. Makineye yerleştirmeden önce yıkama işlemi yapıyorsanız eğer bulaşıklara zarar vermiş olabilirsiniz. Makinenin istenilen performansı sağlaması için bulaşıkların biraz kirli olması gerekmektedir. Deterjanın sert olmasından dolayı cam eşyalara zarar vermektedir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

HEMEN ARA