Çamaşır makineleri yıkama esnasında suyun kireci ile karşı karşıya kalmaktadır. Kireç ise makinenizin ömrünün kısalmasına ve yıkama işleminde istenilen performansı sağlamamasına neden olmaktadır. Bu durumu engellemek için kullanıcılara bazı ürünler önerilmektedir. Bu ürünlerden birisi de calgondur. Sonuç olarak calgon kullanmak içinize yarayacaktır.

Neden Calgon Kullanılmalıdır?

Calgon kullanmak kireci önlemeye yardımcı olmaktadır. Ancak önemli olan makinenizde çamaşır deterjanından başka bir şeye ihtiyacınızın olmaması gerekmektedir. Ayrıca çamaşır makineniz calgon ile daha uzun ömürlü olabilir. Fakat calgon olmadan da uzun süreli olmayacağı anlamına gelmemelidir. Çamaşır makinelerinde çok az deterjan kullanılması kireçlenmeye sebep olmaktadır. 

Çamaşır makinelerinde deterjan kullanımı önemlidir. Yani az bir deterjan kullanımı tahmin edemeyeceğiniz sonuçlara neden olmaktadır. Deterjanınızı doğru ölçüde kullanmanız durumunda herhangi bir çözeltiye gerek kalmamaktadır. Çamaşır makinesi deterjanı makineyi kireçten koruyan ve suyu yumuşatmak için içerisinde katkı maddeleri bulundurmaktadır. Kaliteli bir deterjan kullanmanız durumunda ve doğru miktarda kullanılması durumunda herhangi bir çözeltiye ihtiyaç duyulmamaktadır. 

Calgon kullanmak yıkama esnasında alınan suyu yumuşattığı bilinmektedir. Aynı zamanda teknik olarak yumuşatıcı ile aynı işlemi göstermektedir. Yani deterjan ile aynı özelliğe sahiptir. Bunların yanında ise avantaj olarak suyun sert olan bölgelerde deterjanın daha az kullanılmasına yardımcı olmaktadır. Calgon kullanarak %25 oranında bir tasarrufun sağlandığı söylenilmektedir. Bu tasarruf oldukça iyi bir durumdur. 

Calgon Kullanmak

Calgon kullanımını yumuşak suya ait olan bölgelerde kullanmamanız gerekmektedir. Yumuşak suya sahip olan yerlerde calgon kullanımı suyun daha yumuşak hale gelmesine neden olmaktadır. Maddi yönden kaybın yanında yumuşak su ile çamaşır yıkamak iyi değildir. Bunun sebebi ise aşırı köpük oluşumuna, deterjanın yeteri kadar çözünmemesine neden olmaktadır. 

Kireçten endişe etmeniz durumunda suyunuzu test etmeniz yeterlidir. Gerekli yerlerden ücretsiz test kitlerinden temin ederek suyunuzun sertliğini ölçebilirsiniz. 

Birçok makine firmaları calgon kireç önleyiciyi tavsiye etmektedir. Calgon kullanmak gereklidir. Çünkü pek çok insan çamaşır makinesi için gerekli olan deterjanı tam olarak kullanmıyor. Oluşan bu eksikliği de calgon tamamlamaktadır.  

Bazı insanlar hala makineye bir şeyler eklemek gerektiğini düşünmektedir. Calgonun içerisinde kabartma tozu bulunmaktadır. Makinenizi her çalıştırdığınız anda calgon eklemek dezavantajlı bir durumdur. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

HEMEN ARA