Buzdolabı taşıma işlemi zor ve titizlik gerektiren bir işlemdir. Bazı ince noktalara dikkat edilmemesi durumunda ciddi sorunlar karşınıza çıkabilir. Taşıma işlemine başlamadan önce ilk olarak buzdolabın fişini çekmeniz gerekmektedir. Bu işlemi gerçekleştirmekteki amaç ise 8 veya 10 saat sonra buzdolabını temizlenebilir hale getirmektir. Taşıma esnasında buzdolabının içerisinde bulunan rafları çıkartmanız gerekmektedir. 

Buzdolabı taşıma esnasında buzdolabı kablosuna da dikkat edilmesi gerekmektedir. Kablonun zarar görmemesi için fişi buzdolabın içerisine sabitlemeniz gerekmektedir. Ardından buzdolabını köpüklü olan poşetlere sarmanız gerekmektedir. Bir bant yardımı ile etrafı bantlandıktan sonra ise buzdolabınız taşınmaya hazırdır. 

Buzdolabı Taşıma Şekli

Buzdolabı dışardan ne kadar sağlam ve kırılgan olmayan bir eşya gibi görünse de oldukça dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu sebepten dolayı üreticiler taşınma esnasında buzdolabının dik bir şekilde durmasını önermektedir. Bunun sebebi ise buzdolabı taşıma esnasında oluşan yağların ve kirlerin yan gelmesi durumunda soğutucu bölüme girmesini engellemektir. Bunların yanında bazı makinelerin boyutlarından dolayı bu durum söz konusu olamaz. Böyle durumlarda ciddi bir nakliye işi yapmanız gerekmektedir. Buzdolabını nakliye için hazırlarken bazı durumlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Bunlar;

  • Buzdolabının içerisinde bulunan tüm malzemeler çıkartılması gerekmektedir. Ardından içerisinin kurutulma işlemi yapılmalıdır. 
  • Buzdolabının içerisinde bulunan çekmeceler ve raflar çıkartılmalıdır. Bir kağıt veya örtü yardımı ile kaplanıp kaldırılması gerekmektedir. 
  • Buzdolabında bulunan kompresör sabitlenmesi gerekmektedir. Bazı üretim yapan firmalar kompresörleri özel cıvata sistemi ile yapmaktadır. Vida bulunmaması durumunda ise bir köpük yardımı ile sabitlenmelidir. 
  • Buzdolabının kapağını sabit duruma getirmeniz gerekmektedir. Bunu yapmak için ip veya bağlantı kayışlarından yardım alabilirsiniz. 
  • En son olarak buzdolabını paketlemeniz gerekmektedir. Bunun için özel bir kabarcık kağıdı veya kalın kağıt ile kaplamanız gerekmektedir. 
  • Tüm bu kuralların dışında buzdolabı taşıma dikey bir konumda durması önemlidir. Buzdolabındaki çıkarılabilir olan tüm malzemeler makineye sabitlenmelidir. Buzdolabının kompresörinin sabit olması önemlidir. Hareket esnasında buzdolabınızı darbelere karşı korumanız önemlidir. 
  • Nakliye işleminden sonra ise hemen buzdolabını açmamanız gerekmektedir. Buzdolabını iklime uyum sağlaması zorunludur. Bu durum dört saatten bir güne kadar sürebilmektedir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

HEMEN ARA