Buzdolabı Soğukluk Ayarı Kaç Olmalı? makalemize birlikte göz atalım.

Buzdolabı artık her evin olmazsa olmazları arasında yer almaktadır. Yiyeceklerimizin ve içeceklerimizin taze bir şekilde kalmasına yardımcı olmaktadır. Yiyeceklerin taze bir şekilde kalması için buzdolabının sıcaklık ayarı oldukça önemlidir. Yanlış kullanılan bir sıcaklık ayarı yiyeceklerin yapısına oldukça zarar vermektedir. Peki buzdolabı soğukluk ayarı nasıl yapılır?

Buzdolabı sıcaklık ayarı manuel veya dijital ayar olarak değişmektedir. Buzdolabı soğukluk ayarı oldukça basittir. Dijital ayarlı buzdolabında dondurucu ve buzdolabı olarak iki tane ayar bulunmaktadır. Dijital ayarlı dolaplarda hem dondurucu hem de soğutucu bölme için ideal olan sıcaklığın bilinmesi gerekmektedir. Çünkü bazı buzdolaplarında soğutucu bölmeyi normal buzdolabına çevirme gibi bir imkan bulunmaktadır.

Manuel soğukluk ayarı ise ok işareti yönünde sağa veya sola doğru çevirerek işlemi gerçekleştirebilirsiniz. En yük sek kademeyi en sıcak mod olarak düşünebilirsiniz. Buzdolabınızın soğuk kalması için 1 veya 2 olarak ayarlayabilirsiniz.

Buzdolabı Soğukluk Ayarı

Buzdolabınızın sıcaklık değerinin 41 olmamasına dikkat etmelisiniz. Çünkü bu durum bakteri üremesine neden olmaktadır. Ayrıca sıcaklık değerinin 34’ün altına düşmesine de izin vermeyin. Bu durum gıda maddelerinin donmasına ve sertleşmesine neden olacaktır. Buzdolabı soğukluk ayarı muhakkak dikkat edilmelidir.

Buzdolabınız için ideal sıcaklık ayarı 38 olarak ayarlanır. Fakat buzdolabınızda et ürünleri var ise sıcaklığı standart değerlerin altına düşürmeniz gerekmektedir. Buzdolabınızdaki bu sıcaklık ayarı enerji tasarrufu sağlamaktadır. Buzdolabı sıcaklığı doğru aralıklarda ayarlanırsa CFC’lerde kontrol altında kalacaktır. Sıcaklık butonlarının modellerin farklılık göstermesi ile değişiklik göstereceğini unutmamalısınız. Bu sebepten dolayı sıcaklık ayarını yapmadan önce kullanım kılavuzunu okumanız gerekmektedir.

Tüm bu dikkat edilmesi gereken hususların yanında başka önemli noktalarda bulunmaktadır. Bu noktalar ise;

  • Buzdolabınızı kullanmadığınız zaman kapağını kapalı tutmanız gerekmektedir. Kullanım süresini de minimum seviyeye indirmeniz gerekmektedir. 
  • Buzdolabınızın içerisini haftada bir defa temizlemeniz gerekmektedir. Temizlemediğiniz zaman gıda maddelerinin içesinde tutulduğu bölümde koku oluşmaktadır. 
  • Buzdolabı modeliniz de oldukça önemlidir. Eğer eski bir buzdolabı modeline sahipseniz CFC yayılması ihtimali oldukça yüksektir. Doğaya zarar vermemek ve enerji tasarrufu yapmak için makinenizi değiştirmeniz gerekmektedir. 
  • Günümüzde teknoloji ile birlikte pek çok tasarruflu model üretilmiştir. Bu modellerden bazılarında otomatik buzdolabı soğukluk ayarı da bulunmaktadır.

Müşteri hizmetlerimizi arayarak aklınıza takılan herhangi bir soruyu yöneltebilirsiniz.

Kombi arızalarınız için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

HEMEN ARA