Buzdolabı Kar Eritme (Defrost) Nasıl Yapılır? ile alakalı makalemiz.

Buzdolabı mutfağımızın en önemli araçları arasında yer almaktadır. Bu da en kullanışlı bir araç olmasını sağlamaktadır. Sebzeleri ve meyveleri taze tutarak gelecekteki kullanımları için güvenle saklamaktadır. Buzdolabının içerisinde bulunan soğuk hava eşit şekilde dağılmadığı durumda arka duvarında karlanma ve buzlanma meydana gelmektedir. Bu durumu önlemek için yiyecekler ile duvar arasında dört parmak kadar bir boşluk olması gerekmektedir. Buzdolabı kar eritme en önemli işlemlerden biridir.

Buzdolabının içerisine bir eşya konulduğunda sıcak olmamasına önem verilmelidir. Ayrıca buzdolabının bulunduğu ortamda oldukça önemlidir. Aşırı soğuk veya aşırı sıcak olmaması gerekir. Tüm bu düzenlemeler yapıldıktan sonra kar eritme işlemine geçilebilir. Buzdolabı defrost özelliği olanlarda soğutma bölümü otomatik eritme yapmaktadır. Ancak her modelde buzdolabı kar eritme (defrost) özelliği bulunmayabilir.

Buzdolabınızın arka kısmında soğutma işlemi gereği 7-8 mm bir karlanma oluşmaktadır. Soğutma sistemi gereği bunun oluşması normaldir. Buzdolabınızın arka duvarında bulunan otomatik soğutma sistemi sayesinde karlar eriyip kendiliğinden akar. Kullanıcının karı kazımasına gerek kalmamaktadır.

Buzdolabı Kar Eritme İşlemi

Buzdolabı kar eritme işlemini gerçekleştirirken içerisinde bulunan tüm malzemeleri bozulmaması için başka dolaba aktarmanız gerekmektedir. Buzdolabın fişini çekip içerisinde bulunan malzemeleri çıkartın. Kapakları açık kalacak şekilde içerisinde bulunan karın erimesini bekleyin. Bekleme süresini en aza indirmek için kesici ve delici aletler ile kazıma işlemi yapmayın.

Buzdolabı defrost temizleme işleminde dondurucu bölmeye sıcak dolu bir kap konularak yapılabilmektedir. Buzu eritmek için mum gibi ürünler kullanılmaması gerekmektedir. Buzu eritme spreyleri içerisinde oldukça tehlikeli ve sağlığa zararlı maddeler içermektedir. Temizleme işlemi yapılırken buzdolabın kapısı kapalı tutulmamalıdır. Eriyen buzları bir bez yardımı ile aldıktan sonra dondurucu bölmeyi kurulayınız. Temizleme işleminin son bulması ile temizleyip fişi tekrar takabilirsiniz. 2 saatlik bir süre de boş ve kapalı şekilde çalıştırınız.

Buzdolabınızın aşırı karlanmasının sebebi delik veya deforme var ise hava alması durumunda karlanma görülmektedir. Bir başka sebep ise üst bölümün aşırı bir şekilde doldurulmasından kaynaklanmaktadır. Buna bakmak için buzdolabının fişi çekilip gerekli kontroller edilmelidir. Yapılan kontroller sonucu hala karlanma devam ediyor ise bir yetkili servisten yardım alınmalıdır.

Konu ile alakalı daha detaylı bilgi almak için müşteri hizmetlerimizi arayabilirsiniz.

Kombi arızalarımız için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

HEMEN ARA