Buzdolabı Bakımı Nasıl Yapılır?

Mutfaklarımızda bulunan buzdolapları tüm ev halkının gece ve gündüz bütün yükünü çekmektedir. Gün içerisinde sayısız bir şekilde açılan buzdolabı kapağı ısı kaybetmeye ve çalışma temposunu kaybetmesine neden olmaktadır. Ayrıca bu durum içerisinde bulunan yiyeceklerin sağlık bir şekilde korunmasına neden olmaktadır. Peki buzdolabı bakımı nasıl yapılır?

Buzdolabın içerisinde bulunan tatlı veya tuzlu yiyecekler sürekli olarak içerisinde bulunmaktadır. Bu durumda buzdolabın içerisinde kötü kokuların oluşmasına neden olmaktadır. Ağzı açık konulan yiyecekler, yıkanmadan konulan besinlerin kokusu zamanla buzdolabın içerisinde bakterilerin oluşmasına neden olmaktadır. Bunun sonucunda buzdolabının bakımı oldukça önemlidir.

Buzdolabı Bakımı Yapılması

  • Buzdolabı bakımı sırasında asla gazlı bez veya petrol türevleri ürünlerin kullanılmaması gerekir. Temizlik aşamasına başlamadan önce fişi çekmeniz gerekmektedir. Çözülme riskine karşı içerisinde bulunan ürünleri başka bir yere aktarmanız gerekmektedir. 
  • Buzdolabının kapısını ve contasını su ve sabun ile temizleyebilirsiniz. Buzdolabınızın contası etrafında bulunan lastiklerdir. Bu soğuk havanın dışarıya çıkmasını sıcak havanın da içeriye girmesini engellemektedir. Buzdolabınızın contası eğer düzgün bir şekilde çalışıyor ise bu durum elektrik faturanıza olumlu bir şekilde yansır. 
  • Buzdolabınızın kondersen bobinlerini düzenli olarak iki yılda bir temizlemeniz gerekmektedir. Buzdolabınızda bulunan bu bobinler tozu ve kiri etrafında tutar. Bunun sonucunda da sistem olduğundan fazla çalışır ve buzdolabı yiyeceklerinizi soğuk tutamaz. 
  • Her hafta düzenli bir şekilde buzdolabının içerisini temizlemeniz gerekmektedir. Düzenli temizlik sonucunda koku oluşumu engellenir, yiyecekleri taze tutar. 
  • Buzdolabının kokusunu gidermek için içerisinde bulunan kokulu malzemeleri dışarıya atmak gerekir. Temizleme işleminden sonra bir kabın içerisine kabartma tozunu veya bazı esanslı yağlardan koyabilirsiniz. Buradaki amaç kötü kokuları buzdolabından uzaklaştırmaktır. 
  • Buzdolabı bakımında bir diğer kural ise her altı ayda filitreleme suyunu değiştirmeniz gerekmektedir. 
  • Buzdolabı bakımı esnasında asla buzdolabına zarar verecek malzemeler kullanılmamalıdır. Buzdolabın içerisini ılık bir su ile temizlemeniz gerekmektedir. İçerisinde bulunan lamba bölümüne ve elektrikli bölümlere asla su ile temas etmemelidir. Kapının raflarını temizleme aşamasında direk çekmeden yukarıya kaldırıp çıkartmalısınız. Dolabın içerisinde meydana gelen kötü kokulara engellemek için ağzı açık olan yemekleri koymamanız gerekmektedir.

Müşteri hizmetlerimizi arayarak buzdolabı bakımlarınızla ilgili aklınıza takılanları sorabilirsiniz.

Kombi arızalarınız için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

HEMEN ARA