Bulaşık Makinesinde Bulaşıklar Nasıl Dizilir? konusunu merak ediyorsanız aşağıdaki makalemizi inceleyin.

Bu yazıda bulaşıklar nasıl dizilir? Sorusuna yanıt vereceğiz. Bulaşık makinesi mutfakta icadına şükür ettiğimiz araçlardan bit tanesidir. Mutfağımızda bulaşık makinesinin varlığından dolayı tek bardağı yıkamak bile zor gelir. Bulaşık makinesine bulaşıkları yerleştirirken bazen bulaşıkları sığdıramıyoruz. Bunun sonucunda da yıkanan bulaşıklar tertemiz pırıl pırıl çıkmıyor. Bulaşık makinesi dizimine bakacak olursak;

Bulaşıklardaki tabakların yeri alt raftır. Bulaşık makinelerindeki alt raf daha fazla tabak alma özelliğine sahiptir. Ayrıca sıcak suyun buraya doğrudan temas etme özelliği ile üretimi yapılmıştır. Tabakları makinenizde üst rafa yerleştirmek hem diğer bulaşıkların nasıl yıkanacağına hem de maksimum verimi en aza düşürmeye sebep olmaktadır. Peki bulaşıklar nasıl dizilir?

Bulaşıklar Nasıl Dizilir? Ne Yapmak Gerekir?

  • Bulaşık makinesinin içerisindeki tabakların temiz bir şekilde çıkması için aynı yönde konulması gerekmektedir. Alt rafa yerleştirilen tabakların iç yüzeyleri birbirine benzeyecek şekilde yerleştirilmelidir.
  • Bulaşık makinesinin üst rafına bardaklar konulmaktadır. Ancak üst rafın dolması sonucu hala kirli bardak olması durumunda bardaklar genelde alt rafa konuluyor. Fakat şunu unutmamanız gerekir. Bulaşık makinesinin üst rafı bardakların iç tarafına temas etmesi ve temizlenmesi doğrultusunda üretimi yapılmıştır. Bundan dolayı alt rafa yerleştirilen bardaklar temiz çıkmaz.
  • Bulaşık makinesine çatal ve kaşıkları yerleştirme işleminde genelde gelişigüzel bir yerleştirme oluyor. Bu durum bulaşık makinesinin çatal ve kaşıkları kirli bırakmasına neden olmaktadır. Kaşıkların ve çatalların birini aşağıya birini yukarıya doğru dizmeniz gerekmektedir. Aksi durumda çatal, kaşıklar birbirine yapışmakta ve temizlenememektedir. 
  • Bulaşık makinesi diziminde yapılan bir başka hata da büyük tavaları ve kapları gelişigüzel dizmektir. Zaman zaman tavaları ve bor camları makineye sığdıramayız. Bulaşık makineleri üreticileri alt raf için köşelerin ve kenarların büyük bulaşıkları tutup temizlemek için tasarlandığını belirtmiştir. 
  • Mutfağınızda bulunan bulaşık makinesi ne kadar iyi olursa olsun çok yüklenmiş tabakları temizleyemez. Çünkü birbirine yakın olan bulaşıkların arasında su ve bulaşık deterjanı ulaşamaz. Bunun yanında tıka basa dolmuş olan makine size yarardan çok zararı olur. İçerisinde bulunan bulaşıklar birbirine çarparak kırılmasına neden olmaktadır. 
  • Bulaşık makinesinin tamamen dolu iken çalıştırmak yanlıştır. Bu yanlışlık kadar yarısı boş iken çalıştırmakta yanlıştır. Suyun boşa harcanmasına ve tabak ve bardağın birbirine çarpmasına neden olmaktadır.

Bulaşıklar nasıl dizilmektedir? Yazısıyla birlikte bulaşık makinesini doğru kullanmanın yöntemlerini söyledik. Pratik ve kolay bulaşık makinesinin kullanım aşamalarını paylaştık.

Müşteri hizmetlerimizi arayarak daha kapsamlı bilgi alabilir, aklınıza takılan bir konuyu danışabilirsiniz.

Kombi arızaları için tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

HEMEN ARA