Bulaşık Makinesi Üst Rafı Nasıl Çıkartılır? sorusunun yanıtını aşağıdaki makalemizi okuyarak alabilirsiniz.

Bulaşık makineleri bayanların günlük hayatını kolaylaştıran en önemli araçlardan birisidir. Bulaşık makinesi bulaşıkları temizleme işlemini yaptığı için makinenin temiz olduğu düşünülmektedir. Ancak makinede kalan yemek artıkları, deterjan kalıntıları ve kireçler zamanla makineye yerleşerek kirlenmesine neden olmaktadır. Bulaşık makinesi üst rafı gibi materyallerde zamanla kirlenmektedir. Bu yüzden ara sıra temizleme yapmak gerekir.

Yerleşmiş olan bu kalıntılar zaman içerisinde kötü kokuların oluşmasına neden olmaktadır. Bu sebepten dolayı bulaşık makinesini ayda bir sefer boş şekilde temizlemek sizin ve makineniz için en doğrusu olacaktır. Böylece kötü kokularında oluşması engellenmektedir.

Bulaşık makinelerinin üst rafları kolay yükleme işlemini gerçekleştirmek için raylı bir sistem ile yapılmıştır. Zaman içerisinde bulaşık makinesinin üst raflarında bulunan raylar gevşeyebilmektedir. Bununla birlikte raf paslanmaya başlar. Böyle durumla ile karşılaşıldığı zaman rafı çıkartma işlemi yapılmalıdır.

Bulaşık Makinesi Üst Rafı Çıkarma

Bulaşık makinesi üst rafı çıkartmak için öncelikle bulaşık makinesini açmanız gerekir. Ardından üst rafı yüklüyormuş gibi kendinize doğru çekmeniz gerekir. Rafların her iki tarafında bulunan kare tırnakları bulun. Bulduğunuz plastik tırnakları içeriye doğru itin. Bazı bulaşık makinesi modellerinde ise ufak bir kaydırma işlemi ile üst raf çıkartılabilir. Çıkartılan bulaşık makinesi rafları bir bulaşık deterjanı ile temizlenir.

Üst rafın çıkartılması ile gelen pervaneye de temizleme işlemi uygulanmaktadır. Pervanenin delikleri tıkalı ise bir iğne yardımı ile açılabilmektedir.  Bunun için bazı teknisyenlere ihtiyaç duyulmaktadır. Talimatlar için mutlaka kullanım kılavuzuna bakılmalıdır. Eğer kılavuzda da yok ise bulaşık makinenizin model numarasını ve markasını bulup internet aracılığı ile uygun işlemi bulabilirsiniz.

Bulaşık makinesi üst rafı çıkartılıp temizlenme işleminden sonra özenli bir şekilde geriye takılması gerekmektedir. Makinelerde her üst rafın ucunda plastik bir kapak bulunmaktadır. Bu bulunan plastik uçlar yeni makinelerde ucu kenara çekme işlemi ile gerçekleşir. Bu işlem eski makinelerde bir tornavida yardımı yardımı ile gerçekleştirilmektedir.

Tornavidayı yavaş bir şekilde makinenin duvarına doğru itip kapağı içeriye doğru çevirerek işlemi gerçekleştirin. Yavaş bir şekilde işlemi gerçekleştirin. Zorlama durumunda kapak kırılabilmektedir. Kırılma sonucunda parçayı kolayca elde etmeniz mümkün olmayacaktır.

ayrıntılı bilgi için müşteri hizmetlerimizi arayabilirsiniz

Kombi arızaları için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

HEMEN ARA