Bulaşık makinesi hayatımızı kolaylaştıran teknolojik ürünler arasındadır. Kalabalık ailelerde bulaşık sorununun ortadan kalkmasına ve zamandan tasarruf sağlanmasına yardımcı olmaktadır. Bulaşık makinesini çalıştırmak için tuz, parlatıcı ve deterjan kullanılmaktadır. Bulaşık makinesi tuzu ise makineler için oldukça önemlidir. Yıkama esnasında suyun yumuşamasını sağlamaktadır. Aynı zamanda bulaşıkların çizilmesini engellemektedir. Bulaşık makinesi tuzu nereye konulduğu ve nasıl kullanıldığı oldukça merak edilen sorular arasındadır. Bu yüzden kullanım için dikkat edilmelidir.

Bulaşık tuzunun ne anlama geldiğine bakıldığı zaman sert suya neden olan magnezyum ve kalsiyum iyonlarını çekmek için kullanılmaktadır. Tuzu kullanmamanız durumda bulaşıklarda birikintiler kalabilir. Aynı zamanda temizlik gücünde de azalma görülmektedir. Bu durum ise elektrik faturanızı arttırabilir ve makinenizin çabuk arızalanmasına neden olabilmektedir. 

Bulaşık Makinesi Tuzu Kullanımı

Dünyanın suya en çok sahip olan bölgelerinde ve Avrupa’nın pek çok ülkelerinde düzenli olarak doldurulması gereken tuz üniteleri ile birlikte gelmektedir. Bulaşık makinesi tuzunu kullanmak sanıldığı kadar zor değildir. 

Bulaşık makinesi tuzu koyma işlemi;

Makinelerde bulunan tuz haznesini açığa çıkartmak için öncelikle alt rafı çıkartmanız gerekmektedir. Ardından bulaşık makinenize bir rezervuar bölümü göreceksiniz. Bu bölümü göremiyorsanız makinenizde suyu yumuşatmak için bölüm yok demektir. Ardından kapağı sökerek su olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Makinelerde bulunan su yumuşatma üniteleri her makinede bulunması gerekmektedir. Ancak makinenizde bulunan üniteyi ilk defa kullanıyorsanız içerisine su doldurmanız gerekmektedir. 

Bulaşık makinenizde suyu yumuşatmak için sadece bulaşık makinesi tuzunu kullanmanız gerekmektedir. Marketlerde bulaşık makinesi tuzu bulmanız mümkün olabilir. Makine tuzu için hangi marka tuzu seçtiğiniz önemli değildir. Ancak kullanılan tuzun kaya tuzu veya kosher tuzu olmaması gerekmektedir. Bu tuzları kullanmanız durumunda makinenizde tıkanma meydana gelmektedir. 

Bulaşık makinesi tuzunuzu normal deterjan konulan yere koymamalısınız. Bu cihazınızın kolayca kırılmasına neden olmaktadır. Bulaşık makinesinin tuzu bitip bitmediğini göstergeyi takip ederek anlayabilirsiniz. Makinenin tuza ihtiyacının olup olmadığını gösterge ile size belirtmektedir. Tuzu makineye koymanız durumunda göstergelerde bulunan ışıklar kırmızı ise konulan tuz yeterli değildir. Işık yeşil ise konulan tuzun yeterli olduğunu belirtmektedir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

HEMEN ARA