“Bulaşık Makinesi Sepet Tekerleği Değiştirme” işlemi ile alakalı makalemizi okuyunuz.

Bulaşık makineleri mutfakta hatta evimizde kurtarıcı bir araçtır. Zamandan tasarruf, sudan tasarruf etmemize oldukça faydası bulunmaktadır. Bir bakıma çalışma masası görevini görmektedir. Genel olarak bulaşık makinesini doldurup, istenilen program ayarlanıp bırakıyoruz. Bu zorlu görevi üstlenen bulaşık makinelerinin parçaları ise zamanla tahrip olmaktadır. Bulaşık makinesi sepet tekerleği de bunlardan biri.

Bulaşık makinelerinde üst rafa yükleme işlemini gerçekleştirebilmek için bir makara sisteminden faydalanılmıştır. Öne doğru çekilerek yükleme işlemi yapılmaktadır. Bulaşık makinesinin üst rafında bulunan bu tekerlekler sayesinde bulaşıkları yükleme işlemi daha kolay yapılmaktadır. Zamanla bu tekerlekler aşınarak kırılabilmektedir. Bu durumda bulaşık makinesi sepet tekerleği değiştirme işlemi yapılmaktadır. Ayrıca tekerleği gerekli yerlerden temin ederek bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Bulaşık Makinesi Sepet Tekerleği Değiştirme İşlemleri

Bulaşık makinesi üst raf tekerlek değiştirme işlemine bakılacak olursa en kolay işlemler arasında yerini almaktadır. Genel olarak çoğu makinelerde alt tarafta bulunan raf tamamen çıkartılır ve değiştirme işlemi için silindire ulaşma işlemi rahatça yapılmaktadır. Bulaşık makinesini üst raflarında yüklenilen bulaşıkların düşmesini engellemek için durdurma bulunmaktadır. Bu durakları çıkartma işleminden sonra raf silindirlerine kolay bir şekilde ulaşmak mümkündür. Bulaşık makinesi sepet tekerleği değiştirme işlemine bakacak olursak;

  • Üst rafı tamamen kendinize doğru çekin.
  • Rafın bulaşık makinesinde durmasını sağlayan üst raftaki uç kapaklarını bulun. Bu kapaklar modele göre farklılık göstermektedir. 
  • Çıkartma işlemini gerçekleştirdikten sonra sepet tekerleğini takma işlemine geçebilirsiniz.
  • Plastik uç kapaklarında bulunan birinin gövdesi ile rafın içerisinde bulunan uç başlığın arasına bir çeyrek yerleştirin. Parçayı açma işlemi için çeyreği hafif bir şekilde gevşetebilirsiniz. Aynı zamanda çeyreği bulaşık makinesinin arka tarafına doğru çevirmeye başlayın ve çıkartın. Bazı bulaşık makinesi modellerinde uç başlığında bulunan kısma bir tornavidanın yardımı ile çıkartma işlemi gerçekleşmekte. 
  • Bulaşık makinesindeki silindirleri ortaya çıkartmak için bulaşık makinesi rafını çekmeniz gerekir. 
  • Rafta bulunan silindirleri sökme işlemi her modelde farklılık göstermektedir. Genellikle mandallı, vidalı yıldız başlı vida kullanılmaktadır. Silindiri değiştirmek için başparmağınız ile bükebilirsiniz. 
  • Yeni bulaşık makinesi silindirlerini akslara yerleştirme işlemini gerçekleştirin. Yerine oturma işlemini gerçekleştirdikten sonra rondela vida takarak sabitleyin. Bu işlemi tüm raylar için tekrarlayın.  

Müşteri hizmetlerimizi arayarak parça ile ilgili sipariş verebilirve konu hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kombi arızaları için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

HEMEN ARA