Günümüzde neredeyse her evde bulaşık makinesi bulunmaktadır. Fakat her gün kullanılan bulaşık makinesi temizliği genelde ihmal edilmektedir. Bunun sebebi ise bulaşıkları yıkarken kendisini de temizlediği düşüncesidir. Bir diğer sebebi ise ev hanımları diğer ev işlerinden dolayı bulaşık makinelerinin temizliğini ihmal etmesidir. Bu sebeplerden dolayı makinenin performansında düşme meydana gelmektedir. Devamında meydana gelen arızalanma ile teknik servis çağırılmaktadır. Teknik servisin işlemlerinden sonra makinede yemek artıkları, yoğun yağ, kir ve kireçten dolayı arıza olduğu görülmektedir.

Bulaşık makinesinde kullanılan deterjanlar, yemek artıkları, kir ve kireçler zamanla bulaşık makinesine yerleşmektedir. Bu durum bulaşıkların yeteri kadar temizlenmemesine ve lekeli çıkmasında neden olmaktadır. Tüm bu sorunların önüne geçmek için belirli aralıklarla bulaşık makinenizi temizlemeniz gerekmektedir. Yapmış olduğunuz temizleme işlemi makinenizin ömrünü uzatmaktadır. Aynı zamanda daha verimli çalışmasına yardımcı olmaktadır. 

Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir?

Bulaşık makinesini düzenli olarak temizlemeniz gerekmektedir. Aksi taktir de makinenizin arızalanmasına ve veriminin düşmesine sebep olmaktadır. Makinelere en çok zarar veren ise yemek artıklarıdır. Bu yüzden bulaşık makinesi temizliği evde oldukça kolay bir şekilde yapılabilmektedir. 

Bulaşık makinesi temizliğinde makinenizin deterjan gözüne bir kaşık karbonat koymalısınız. 1 su bardağı elma sirkesini bir bardağa koyup devrilmeyecek şekilde makineye yerleştirin. Son olarak makinenizi yüksek derecede çalıştırmaya başlayın.

Bulaşık makinenizin filtrelerini de temizlemeniz gerekmektedir. Bu filtreler alt kısımda bulunmaktadır. Ayda 1 sefer bu işlemi tekrarlamanız gerekmektedir. Böylelikle filtreleri musluğun altında temizleyebilirsiniz.

Makinenin içerisinde bulunan pervane temizliği de önemlidir. Pervaneleri yerinden çıkartarak akan su altında yıkamanız gerekmektedir. Pervanenin dönmesini sağlayan su püskürtme deliklerine yemek artığı kaçtığı andan itibaren dönmesi zorlaşır. Bu sebepten dolayı pervane delikleri kontrol edilmelidir. 

Bulaşık makinesinin temizliğinde dikkat edilmesi gerekenler;

  • İç temizliği ayda 1 sefer yapılmalıdır.
  • Bulaşık makinesini dışını temizleme işleminde kimyasal maddeler kullanılmaması gerekir. 
  • Bulaşık makinesi kullanımında tuz bölümünün devamlı olarak kontrol edilmeli ve dolu tutulmalıdır.
  • Makinenizde parlatıcı kullanmayı unutmamalısınız. Bu görevi gören elma sirkesi sağlık açısından daha önemlidir. Makinenizin deterjan gözüne elma sirkesi ekleyerek daha parlak çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

HEMEN ARA