Bulaşık makinelerinde çalışma esnasında çocukların yanlışla tuşlara basmasından dolayı oluşabilecek sorunların önüne geçmek için çocuk kilidi geliştirmiştir. Bulaşık makinesi çocuk kilidi programın başladığı andan itibaren etkili olmaktadır. Kullanıcının isteğine bağlı olacak şekilde açılıp kapatılabilmektedir. Bulaşık makinesi kilidinin kapanıp açılması konusunda kullanıcılar oldukça sorun yaşamaktadır. Bulaşık makinesinde çocuk kilidini etkinleştirmek oldukça kolaydır. 

Çocukların merakından dolayı çalışır halde bulunan makinelere genellikle müdahale ederler. Bu sebepten dolayı yeni üretilen makinelerde çocuk kilidi özelliği tasarlanmaktadır. Aynı zamanda çalışır durumda iken makinenin açılıp kapanmasına da engel olmaktadır.

Bulaşık Makinesi Çocuk Kilidi

Bulaşık makinesi çocuk kilidi özelliği tüm makinelerde bulunmamaktadır. Fakat makineniz son on yılda üretimi gerçekleşmiş ise bu program içerisine konulmuş olabilir. Kontrol paneli üzerinden kilit yazısı bulunan bir simge bulmanız gerekmektedir. Bulaşık makinenizde çocuk kilidi için gerekli olan talimatlar kullanım kılavuzunda bulunmaktadır. Bulaşık makinesinde her üreticinin farklı tasarımları bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı kilitleme süresi, düğmesi ve özelliği farklılık göstermektedir. Bu işlemin nasıl gerçekleştirileceği konusunu kontrol panelinden öğrenmeniz mümkündür. Çocuk kilidi aktif olması durumunda ise diğer düğmeler yanıt vermeyecektir. 

Makinelerde çocuk kilidini aktif hale getirmek için kilit simgesine 3 saniye boyunca basılı kalmanız yeterlidir. Ardından çocuk kilidi devrede simgesini görebilirsiniz. Çocuk kilidini devre dışı bırakmanız için ise yine aynı düğmeye 3 saniye boyunca basılı kalmanız yeterli olacaktır. Ekranda çocuk kilidi devre dışı simgesini görebilirsiniz. 

Çocuk kilidi makinenin çalışması sırasında çocukları tehliken korumak adınaherhangi bir müdahaleyi engellemek için kullanılmaktadır. Müdahaleyi engelleyici özelliği bulunmasından dolayı diğer programlar çalışmaz. Diğer programlara ihtiyaç duyulması halinde ise açma kapatma düğmesine basılı tutularak kilit devre dışı bırakılmaktadır. Bulaşık makinesi çocuk kilidi sayesinde programda yanlışlık yapılması engellenmiş olur. Bulaşık yıkama esnasında gerekli olan bir program değiştirilmesi istenildiğinde 3 saniye boyunca bu değişiklik gerçekleştirilmektedir. 

Makinenizi çalışır durumda açmak istediğiniz zaman öncelikle kilidi kaldırıp makinenizin bekleme moduna girmesini beklemelisiniz. Kontrol panelinden kontrol düğmesini bulmanız gerekmektedir. Bu konum modeller arasında değişiklik göstermektedir. Kontrol panelinde bulunan düğmenin yanında bir asma kilit simgesi arayabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

HEMEN ARA