Bulaşık makinesi cam eşyalar yıkama bitince buğulu şekilde çıkabiliyor. Bu sorunun oluşmasında bazı sebepler bulunmaktadır. Makinelerde yıkanan bardakların puslu şekilde çıkması oldukça can sıkmaktadır. Kullanıcılar ise bulaşık makinesinin iyi yıkmadığı düşünmektedir. Fakat buna sebep olan birçok etken bulunmaktadır. Bu olumsuz gelişen durumun önüne geçebilmekte bizim elimizdedir. 

Bulaşık Makinesi Cam Eşyalar

Bulaşık makinesinde yıkanan bulaşıkların buğulu çıkmasının iki ana sebebi bulunmaktadır. Bunlardan ilki sert suların bırakmış olduğu tortulardır. Bu su tortuları yüzünden bardakların zamanla aşınmasından kaynaklanan puslu görünüm vardır. Sert suların aşındırması sonucunda oluşan puslanmalar aslında temizlenebilmektedir. Fakat aşındırma sonucunda oluşan lekeler temizlenemez. 

Bulaşık makinesi cam eşyalar için çıkartılan bardakların puslanmasını ve buğulanmasını engellemek ise aslında bizim elimizde olan bir durumdur. Bunun ilk adımı öncelikle doğru bir bulaşık makinesi seçimi yapmaktır. 

Makinelerden çıkan bardakların puslu olmasının sebebi sert sulardır. Sert suların mineral değerleri oldukça yüksek olmasından dolayı cam yüzeye yapışıp kalıntı haline gelmektedir. Oluşan bu olumsuz durumu makine yumuşatıcılarını kullanarak engelleyebilirsiniz. Bu sebepten dolayı bardaklarda bir puslanma meydana geldiyse bir gece bardakları sirkeli suda bekletmeniz yeterli olacaktır. 

Bulaşık makinesinden çıkan bardakların puslu olmasının bir başka sebebi ise giderin tıkanmış olmasıdır. Bulaşıkların üzerinde bulunan yemek artıkları makinenin giderini tıkamış olabilmektedir. Bu tıkanmış olan filtreler makinenin içerisinde sürekli olarak kirli suyun dolaşmasına neden olmaktadır. Buda bulaşıkların iyi bir şeklide yıkanmayıp üzerinde tortular oluşmasına neden olmaktadır. 

Bulaşık makinesinden çıkan bardakların puslu olmasının bir diğer sebebi ise bulaşıkların çok temiz bir şekilde konulmasıdır. Bu durumun nedeni ise makinelerde kullanılan deterjanların asidik değerinin oldukça yüksek olmasıdır. Makinenizin standart bir temizleme işlemi yapılması için biraz kire ihtiyaç duyulmaktadır. 

Bulaşık makinesi cam eşyalar için kullanmış olduğu suyun soğuk olması da bardakların puslanmasına sebep olmaktadır. Bulaşıklarda bulunan yemek artıklarının ve deterjanların çözülmesi için suyun sıcaklığının 55 derece kadar olması gerekmektedir. Ancak soğuk su ile yıkamada bardaklarda kalan kalıntılardan dolayı puslanmaya neden olmaktadır. 

Tüm bunların yanında makinede bulaşık yıkama da az veya çok deterjan kullanımı da bardakların puslu çıkmasına neden olmaktadır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

HEMEN ARA