Bulaşık Makinesi Bakımı Nasıl Yapılır?

Bulaşık makinesi mutfağımızın vazgeçilmez parçalarından birisidir. Aynı zamanda evimizde kirlenmeye oldukça yatkın bir alettir. Bulaşık makinesi bakımı yapması ise oldukça kolaydır. Ancak çoğu insan bulaşık makinesini temizlemeyi düşünmez. Bulaşık makinesi günlük bulaşıkların temizlenmesinde kullanılan bir alettir. Bu yüzden bulaşık makinesi bakımı da önem arz etmektedir.

Bulaşık yıkama esnasında makinenin kendisini temizlediğini düşünmek mümkündür. Fakat durum kesinlikle böyle değildir. Bulaşıklarda olan yemek artıkları ve kalıntılar defalarca kullanımda makinede birikebilmektedir. Bu durum da makinenizin performansının giderek düşmesine neden olmaktadır.  Meydana gelen bu durumu kaldırmak için düzenli olarak bulaşık makinesi bakımı yapılması gerekir.

Bulaşık Makinesi Bakımı ve Temizliği

Bulaşık makinesi bakımında ilk önce rafları çıkartma işlemi ile başlanmalıdır. Daha sonra içerisinde herhangi bir kalıntının olup olmadığı kontrol edilmelidir. Alt taraftaki rafları da çıkarttıktan sonra suyun tahliye bölümünde herhangi bir yemek kalıntısı, cam kırığı gibi yabancı maddelerin olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Bulaşık makinesi bakımı için bu ön aşamaları tamamladıktan sonra, bir kasenin içerisine beyaz sirke koymanız gerekmektedir. Ardından makinenizi yüksek ısı da içi boş bir şekilde çalıştırabilirsiniz. Beyaz sirke makinede bulunan yağ kalıntılarını, yemek artıklarını, makinenin içerisinde varsa küfün temizlenmesinde yardımcı olmaktadır. Ayrıca makinenin içerisinde oluşan kötü kokuları da ortadan kaldıracaktır.

Bulaşık makinesinin bir diğer bakımı ise alt ve üst tarafta yerleştirilen filtrelerdir. Bu filtreleri uygun talimatlara göre çıkartıp temizleyebilirsiniz. Filtre temizleme işleminde kimyasal malzemeler kullanmadan saf su ile temizleyin. Arap sabunu, sirke, karbonat gibi doğal içerikli malzemeler ile temizleyebilirsiniz.

Bulaşık makinesi temizliği yapılırken dikkat edilmesi kurallar bulunmaktadır. Bu hususları yerine getirdiğinizde mükemmel sonuçlar alabilirsiniz. Bulaşık makinesi temizliğinde doğal ürünler kullanmanız daha önemlidir. Bakımı esnasında bulaşık makinesinin içi bulaşıklardan arındırılmış durumda olmalıdır.

Boş halde bulunan bulaşık makinesi, yüksek ısıda çalışmalıdır. Makinesinin iç temizliği kadar dış temizliği de oldukça önemlidir. Bulaşık makinesinin dışını nemli bir bez ile temizlemeniz mümkündür. Ayrıca bulaşık makinenizin çalışma esnasında parlatıcı bölümüne elma sirkesi veya parlatıcı koymalısınız. Düzenli bir şekilde bu işlemi yaptığınız zaman makinenizin performansı oldukça üst seviyelere çıkacaktır.

Müşteri hizmetlerimizi arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kombi arızalarınız için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

HEMEN ARA