Kireç tortusu kireçli suyun varlığını göstermektedir. Bulaşık makinesinden çıkan bulaşıkların üzerinde bulunan beyaz lekeler kirecin varlığına işarettir. Ayrıca bulaşık makinenizin kapağının etrafında bulunan gri veya beyaz lekeler de kirecin varlığına işaret etmektedir. Bu belirtileri fark etmeniz durumunda suyunuzun kireçli olduğunu anlayabilirsiniz. Kireçlerin cihazlarınızda birikmesi sonucu ciddi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Arıza riski yüksek olan cihazlar ise su ısıtıcıları, çamaşır makineleri, bulaşık makinesi gibi ev aletleridir. Suyunuzun kireçli olduğunu anlamakta sıkıntı yaşıyorsanız belediyelerinizden öğrenebilmeniz mümkündür. 

Bulaşık Makinesi Neden Beyaz Lekeler Bırakır

Bulaşık makinesinde bulaşıkları yıkama işleminden sonra makinenizin iç yüzeyinde beyaz kalıntılar oluşmaktadır. Bunun sebebi ise su sertliğini yanlış ayarlamanızdır. Makinelerde tuz beslemesi çok az tuz ile sağlanmaktadır. Beyaz lekeler sıklıkla görülen bir olaydır.

Makinenizin kaliteli bir şekilde yıkama işlemi için düşük kalsiyum tuzlarına ve magnezyum tuzlarına ihtiyaç duyulmaktadır. 

Yeni kurulan bulaşık makinesinin yıkama işleminden sonra beyaz beyaz lekeler bıraktığını görebilirsiniz. Kullanıma başlamadan önce dikkat etmeniz gereken suyun sertliğini en iyi şekilde ayarlamanız gerekmektedir. bu işlem için bulaşık makinelerinin kullanım kılavuzlarında gerekli olan tüm talimatlar verilmektedir. 

Bulaşık makinelerinde genellikle tuz eksikliğini belirten göstergeler bulunmaktadır. Bu işaretin anlamı ise tuz suyu yumuşatma için sona ermiştir anlamındadır. Makine tuzsuz bir şekilde yıkama işlemini gerçekleştirir. Ancak ilerleyen zamanlarda bulaşıklarınızda oluşan tabakalar kaçınılmaz hale gelmektedir. Bunun için makinenizin tuz konteynerine tuz eklemelisiniz. Bu bölüm makinelerin alt kısmında bulunmaktadır. 

Bulaşık makinelerinin içerisinde bulunan kalın katmanlar bulaşık yıkamaya engel olmaktadır. Ayrıca yıkama işleminden sonra kalın bir yağ birikimi söz konusu olmaktadır. Bunu engellemek için bulaşık makinesinin temizlenmesi gerekmektedir. gıda kalıntılarının ince filtreleri tıkadığı unutulmamalıdır. Tıkanmış olan filtreler bir süre sonra yemek artıklarının alt tarafta birikmesine neden olmaktadır. Kireç birikintisi ise sprey deliklerini kapatmaktadır. Bu sebepten dolayı ise su basıncı oldukça düşük gelmektedir. Bütün bunlar yıkama kalitesini oldukça düşürmektedir. Ayrıca makinenin içerisinde bulunan ve iç kısımlardan gelen pislikler ise bulaşıkların beyazımsı olmasına neden olmaktadır. 

Düzenli olarak makinenizin filtreleri kontrol edilmelidir. Gerekirse temizlemeniz gerekmektedir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

HEMEN ARA