Lezzetli pastaların, böreklerin, poğaçaların yapılmasında büyük payı olan ankastre fırın temizliği de oldukça önemlidir. Normalde her pişirme işleminden sonra fırını temizleme ihtiyacı doğmaktadır. Pişirilen yemeklerin buharından dolayı fırının için zamanla yağ ve kir tutmaktadır. Temizleme işlemi bazen pişirmeden sonra bazen de ertelenmektedir. Ankastre fırın temizliği için evde bulunan temizlik malzemelerinden yardım alınmaktadır.

Mutfakta en çok kirlenen yerlerden biri ocağın kendisi ve çevresidir. Ocağın temizlenme işlemi gerçekleştirilmeden mutfağın temizlenme işlemi gerçekleştirilemez. Ocağınızı ve ankastre fırınınızı yemek pişirme işleminden hemen sonra temizlemek isterseniz ilk önce soğumasını beklemeniz gerekmektedir. Ankastre fırında yapılan yemeklerin suyu fırının içine sıçrayabilmektedir. Bu artıklar zaman içerisinde kötü kokulara ve hijyenik olmayan bir pişirme ortamına dönüşmesine neden olmaktadır. Fırınınızın temizliği fırının sağlığı için oldukça önemli bir yere sahiptir. Doğru temizleme malzemeleri kullanarak temizleme işlemi gerçekleştirildiğinde hem temiz kalır hem de ilk gün ki görüntüsünü korumuş olur.

Ankastre Fırın Temizliği

Ankastre fırın temizliği yapmak isteyenler ilk önce fırının içerisinden başlanması gerekir. Fırının içerisinde bulunan tepsiler çıkartılır. Telleri de çıkartın. Temizleme işlemini gerçekleştirirken doğal malzemelerden faydalanmak daha doğru olacaktır. Fırını temizlerken çizmeye neden olabilecek malzemeler kullanılmamasına özen gösterin.

Ultra yağ sökücüyü sıkıp 10 dakika bekleyin. Ardından biz bez yardımı ile temizleyin. Köşelerde kalmış olan kalıntılar için tekrar sprey sıkıp bir diş fırçası ile temizleyin. Uygun temizlik malzemesini uyguladıktan sonra temiz bez ile temizleme işlemi yapılmaktadır. Ankastre fırın temizliği kadar camların temizliği de oldukça önemlidir. bu işlem için öncelikle ¼ su bardağı karbonatı su ile karıştırarak macun kıvamına getirin. Fırının camını kaplayacak şekilde bu macunu sürün. 20 dakika kadar bekledikten sonra bir sünger yardımı ile temizleme işlemine başlayın.

Fırın temizliğinde öncelikle temizleme işlemini bir rutin haline getirmelisiniz. Ankastre fırında bol yemek ve pasta pişiriyor iseniz bir iki kullanımdan sonra temizleme işlemini yapmanız gerekmektedir. Bir taraftan fırını çok kullanıp sık sık temizliyorsanız fırınınızda deformeler meydana gelebilir. Temizlik aşamasında bezin çizmeyecek şekilde olması oldukça önemlidir.

Müşteri hizmetlerimizi arayarak konu hakkında kapsamlı bilgi alabilirsiniz.

Kombi arızalarınız için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

HEMEN ARA